Nihat Doğan'a hapis cezası istemi...

Bir televizyon kanalında yayımlanan programda 'Kurtlar Vadisi' dizisi hakkında yapılan yorumlarda 'iftira' ve' hakaret' suçunu işledikleri iddiasıyla programın sunucuları Nihat Doğan ve Ömür Varol'un da aralarında bulunduğu 5 sanığın 8 yıl 4'er aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına devam edildi.

Nihat Doğan'a hapis cezası istemi...

Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, hakkında zorla getirilme kararı bulunan sanık Nihat Doğan ile avukat katıldı. Duruşmada, şikayetçiler oyuncu Necati Şaşmaz ile Pana Filmi de avukatları temsil etti.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan sanık Nihat Doğan, suç  tarihinde Beyaz TV'de yorumcu olarak çalıştığını belirterek, "15 Temmuz darbe  girişiminden muhtemelen 15 gün sonra medyaya Pana Film'in film yapmak suretiyle  'Kurtlar Vadisi Darbe' ismini satın aldığı düştü. Medyada bu konu zaten sonuna  kadar irdelendi ve işlendi. Biz de Beyaz TV'de yapmış olduğumuz programda yorumcu  olarak şüphelerimiz noktasında kendilerine birkaç soru yönelttik. Zaten yöneltmiş  olduğumuz sorular da medyada sorulan sorulardı" dedi.

Şikayetçi Necati Şaşmaz'ı tanımadığını ve kendisiyle hiçbir  husumetinin olmadığını dile getiren Doğan, "Buradaki yapmış olduğum eleştirilerin  tamamı yapım firmasının eylemiydi. Neticede Kurtlar Vadisi Darbe ismini Necati  Bey'in kendisi değil, yapım şirketi satın almıştı. Buradaki konu da Necati Bey'i  değil, yapımcıyı bağlar. Ben asla Necati Şaşmaz, FETÖ'cüdür demedim. Necati Şaşmaz  vatan hainidir hiç demedim. Böyle bir şeyi kabul etmem de zaten mümkün değildir.  Necati Şaşmaz insanların teveccüh duyduğu, filmleri de başarılı olan bir sanatçı  arkadaşımızdır" şeklinde konuştu.

Programda iki gazeteci arkadaşı ile düşünce özgürlüğü kapsamında fikirlerini dile getirdiklerini savunan Doğan, beraatine karar verilmesini  istedi.

Mahkeme, eksiklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianamede neler var?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, müştekiler Necati Şaşmaz ve Mehmet Canpolat'ın, uzun  yıllar televizyonda gösterimi yapılan 'Kurtlar Vadisi Pusu' adli dizinin  yapımcısı olan Pana Film unvanlı şirketin ortağı olduğu hatırlatılıyor.

İddianamede, müştekilerin, Beyaz TV'deki 'Söylemezsem Olmaz' adlı  programda, yapımcılığını üstlendikleri dizinin yaklaşık 4 yıl önce yayımlanan 159. bölümündeki bazı sahnelerin uydurma görüntülerle bağdaştırılıp Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suç teşkil eden eylemler yapılacağına dair tehdit  şeklinde yorumlandığı, yine ileride kullanmak üzere 2016 yılı Mayıs ayında patent  başvurusunu yaptıkları "Kurtlar Vadisi Darbe" isminden FETÖ tarafından  gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminden önceden haberdar oldukları sonucunu  çıkaran yorumlar yaparak kendilerine hakaret edildiğini ve iftira atıldığını  belirttikleri aktarılıyor.

Şaşmaz ve Canpolat'ın iddiaların asılsız olduğunu, sorumlu tüm kişilerden şikayetçi olduklarını söylemeleri üzerine soruşturma başlatıldığı  anlatılan iddianamede, ilgili televizyon kanalı yönetimiyle yapılan yazılı  görüşmede, eylem tarihinde programın sanıklar Nihat Doğan, Ömür Varol, Gülşah Saraçoğlu ve Bircan İpek tarafından sunulduğu, Cihad Zembat'ın ise yayının sorumlusu olduğunun belirtildiği kaydediliyor.

İddianamede, sanıkların üzerilerine atılı 'hakaret' ve 'iftira' suçlarını işledikleri iddiasıyla 1 yıl 9 ay 15'er günden 8 yıl 4'er aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

YORUM EKLE