Musul'un DEAŞ'tan kurtarıldığı duyuruldu

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarıldığını resmen ilan etti.

GÜNDEM 10.07.2017, 20:44
Musul'un DEAŞ'tan kurtarıldığı duyuruldu

İbadi, devlet televizyonunda yayımlanan "zafer" konuşmasında,  "Musul'un kalbinden zaferi duyuruyorum. Musul'dan ilan edilen hurafe devletinin  (DEAŞ) çöktüğünü Musul'dan ilan ediyorum." dedi.

Irak güvenlik güçleri ve halkını kutlayan İbadi, DEAŞ'a karşı  mücadelede destek veren ülkelere de teşekkür etti. Irak Başbakanı şunları  kaydetti:

"Büyük zaferi, kahraman güvenlik güçleri, yaralı ve şehitler  gerçekleştirdi. Zaferimiz vahşilik ve terörizme karşı gerçekleşti. Dini merci Ali  Sistani ve tüm güvenlik güçlerini kutluyor ve onlara teşekkür ediyorum. Bu zafer  Iraklıların planı ve çabasıyla gerçekleşti. Iraklılar bundan gurur duymalı.  Terörle mücadelemizde eğitim, lojistik ve hava saldırısında destek veren tüm  ülkelere de teşekkür ediyoruz. Irak bugün önceki dönemlere göre daha homojendir.  Önümüzde istikrarın sağlanması, altyapının yeniden imarı ve DEAŞ hücrelerini imha  etmek var. DEAŞ'la mücadelemizde birleştiğimiz gibi bu konuda da birleşmemiz  lazım."

İbadi, konuşmasının sonunda Irak bayrağını yanındaki komutanın elinden  alarak göndere çekerken "Yaşasın Irak" sloganı attı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, Haziran 2014'te DEAŞ'ın kontrolüne  geçmişti. Irak ordusu, Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon  güçleriyle 17 Ekim 2016'da Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması kapsamında doğu  yakasına operasyon başlatmıştı. Doğu yakasının yaklaşık 100 gün süren  operasyonların neticesinde 24 Ocak'ta tamamen DEAŞ'tan geri alınmasının ardından  19 Şubat'ta da Musul'un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden operasyon  başlatılmıştı.

Yorumlar (0)
23°
açık