MİT personeline de yerli silah verilecek

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personeli, yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76'yı koruma ve operasyon görevlerinde kullanacak.

GÜNDEM 04.01.2018, 15:47
MİT personeline de yerli silah verilecek

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, güvenlik güçlerine yeni yılda  milli piyade tüfeği MPT-76'nın dağıtımına hız verilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) istek ve özelliklerini taşıyan,  muharebe ortamında, gece-gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında  kullanılabilen MPT-76, milli imkanlarla tasarlandı.

Farklı 42 NATO standardı kapsamında yapılan testleri hatasız geçen tek  tüfek unvanını kazanan MPT-76'da geçen yıl seri üretim başladı. Bu kapsamda,  güvenlik güçlerine geçen yıl 7 bin tüfeğin teslimatı yapıldı.

TSK personelinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıkkoruma  ekibinin kullandığı yerli üretim milli piyade tüfeği MPT-76, MİT personeli  tarafından da kullanılmaya başlanacak. MPT-76, MİT'in envanterine koruma ve  operasyon silahı olarak eklendi.

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen MPT-76'nın  güvenlik güçlerine dağıtımına yeni yılda da devam edilecek.

Bu kapsamda, MİT, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü  ve diğer kolluk kuvvetlerine bu yıl 38 bin MPT-76'nın teslimatı yapılacak.  Güvenlik güçlerince, 2026 yılına kadar toplam 250 bin MPT-76'nın alımı  planlanıyor.

Milli piyade tüfeği üretimi projesinin devamı olarak nitelendirilen  MPT-55 tüfeği ve aynı kalibredeki diğer tüfekler için 90 bin adetlik siparişe  ilişkin teslimatlar yapılacak.

KOMANDO BİRLİKLERİNE DE DAĞITILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretim silah kullanımına  ilişkin açıklamasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetlerince konuyla ilgili  çalışmalara hız verildi. Bu kapsamda yerli üretim MPT-76, öncelikli olarak  komando birliklerine dağıtıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerince, 2 binden fazla yerli  üretim tüfek komandolar tarafından kullanılıyor.

Birlikler yeni silahlarını, aralarında terörle mücadele operasyonları  da olmak üzere çeşitli görevlerde kullanıyor.

MPT-76, teknik özellikleri ve özgün tasarımıyla dünya silah sektöründe  dikkatleri üzerine çekiyor.

Bugüne kadar 1,5 milyondan fazla fişekle test edilen tek ve özgün  silah özelliğini taşıyan MPT-76, 4,2 kilogram ağırlığıyla diğer piyade  tüfeklerine oranla daha hafif ve düzeneğinde bulunan gaz sistemi sayesinde ısınma  problemi görülmüyor.

Yarı otomatik ve tam otomatik atış yapabilen milli piyade tüfeği, 7,62  milimetre, 51 NATO kalibre ve 20 fişek kapasiteli kompozit şarjöre sahip  bulunuyor.

Etkili menzili 600 metre olan MPT-76'da modüler kundağa entegre  edilmiş kızak sistemi yer alıyor. Silaha ray sistemiyle uyumlu bütün aksesuarlar  eklenip çıkarılabiliyor.

DAKİKADA 850 ATIM

MPT-76 silahının 7,62 milimetre çap ve 5,56 milimetre kalibredeki  versiyonu MPT-55 de her türlü arazi şartlarında çalışılabilecek şekilde milli  imkanlarla üretildi.

Tüfek, uzun namlulu (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki  tip olarak tasarlandı. Toplam ağırlığı 3 bin/3 bin 300 gram olan silah, dakikada  850 atım sayısına ulaşabiliyor.

MPT-55, yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış modu  taşıyor. Silahın etkili menzili 400, maksimum menzili de 3 bin 600 metreye  ulaşıyor.

MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir  silah olmasıyla dikkati çekiyor. Ayrıca şarjör çıkarma mandalı, mekanizma  ayaklama mandalı ve emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı  olması silahı benzerlerinden ayırıyor.

Dünyada kullanımı yaygın olan M16 piyade tüfeğinin şarjörleriyle de  uyumlu çalışabilen MPT-55, NATO standardı olan 30 testten başarıyla geçen  silahlar arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)