Milli Piyango Biletleri Artık Loto Gibi Bayilerde Basılacak

Bugüne kadar merkezi olarak basılarak bayilere ulaştırılan piyango biletleri, 19 Haziran 2018’den başlayarak, bayilerdeki terminal makinelerde basılacak.

GÜNDEM 26.04.2018, 07:44 26.04.2018, 10:06
Milli Piyango Biletleri Artık Loto Gibi Bayilerde Basılacak

Milli Piyango İdaresi piyango biletlerinde sistem değiştiriyor. Bugüne kadar merkezi olarak basılarak bayilere ulaştırılan piyango biletleri, 19 Haziran 2018’den başlayarak, bayilerdeki terminal makinelerde basılacak. Seyyar bayilerde bilet satışı da aşamalı olarak kaldırılacak. 19 Haziran’dan itibaren sayısal loto bayileri piyango bileti satmaya başlayacak. Seyyar piyangoculara mobil terminallerin dağıtılması için ise 1,5 yıllık süre öngörülüyor. 2020 yılbaşından itibaren Milli Piyango, merkez bankasında soğuk damgalı bilet basımını durduracak. Piyango bileti, sabit ya da mobil terminal makinelerde anlık olarak basılarak satışa sunulacak.

Piyango ve şans oyunları odaları, geçiş sürecinin esnafı mağdur etmesinden endişeli.

SÜRECİ HIZLANDIRIN

İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Odası Başkanı Paşa Çakmak, seyyar bayilerin çoğunluğunun emekli ve engelli olduğunu anımsattı. Çakmak, “Devletin zarar görmesini istemiyoruz. Yenilikleri destekliyoruz” diyen Çakmak, mevcut sistemdeki bayilerin korunması için önerilerde bulundu: “Piyango biletinin sayısal loto makinalarına girmesi, dar gelirli seyyar bayilerin işlerinin azalmasına yol açar. Bu makinelerin en kısa zamanda seyyar bayilere dağıtılması gerekiyor. Önümüzdeki yıla kalması, dört gözle yılbaşını bekleyen seyyar bayilerimize büyük zarar verir” diye konuştu.

ÜCRETSİZ VERİLSİN

Çakmak, bugüne kadar bayilere terminal makinelerinin 23 bin 600 TL hibe ve 8 bin TL depozito karşılığında verildiğini hatırlattı. Çakmak, “Seyyar bayilerin maddi gücü yok” dedi, “Bu makinelerin şu an aktif çalışan piyangoculara hibe olarak verilmesini talep ediyoruz.”

Yorumlar (0)