24 Haziran 2016 Cuma 17:51
MHP'ye şok mahkeme o kararı durdurdu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Avukatı Yücel Bulut, 19 Mayıs'taki MHP Tüzük Kongresi'nde alınan kararlara yönelik yürütmeyi durdurma kararının alındığını açıkladı. MHP'li bir üst kurul delegesi, 19 Mayıs'taki MHP Tüzük Kongresinde alınan kararların durdurulmasına yönelik, Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, ihtiyati tedbirle yürütmeyi durdurma kararı aldı.MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut mahkemenin kararını Twitter hesabından duyurdu. Bulut şunu söyledi: "19 Haziran 2016 tarihli toplantıda alınan kararlar Ankara 3.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur!"

ÇAĞRI HEYETİ ÜYESİ EREL: İTİRAZ EDECEĞİZ

Anadolu Ajansı'na konuşan Çağrı Heyeti üyesi Ayhan Erel , Ankara Valiliği'nce kendilerine uygulanan idari para cezasına itiraz edeceklerini söyledi. Erel,yasaya göre, en ücra köylerin bile büyükşehir sınırları içerisinde sayıldığını vurguladı. Haklarında uygulanan para cezasının, topladıkları olağanüstü kongreye bir etkisinin olmadığını da dile getirdi.MHP'de Çağrı Heyeti'nin topladığı olağanüstü kurultayın Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu ise  yaptığı yazılı açıklamada, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin 19 Haziran'da gerçekleştirildiğini, yapılan tüzük değişikliklerinin parti tüzüğüne işlenmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiğini belirtti. Yeni parti tüzüğünün, genel kurulca oy birliğiyle seçilmiş kongre heyetine verdiği yetkiye dayanarak, 7. Olağanüstü Büyük Kongreyi 10 Temmuz Pazar günü toplamak üzere Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na resmi müracaatta bulunulduğunu bildiren Dervişoğlu, müracaatları esnasında, hukuki bir gerekçe belirtmeksizin yapılan büyük kongreyi yok sayan MHP Genel Merkezi'nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre'yi toplama talebiyle seçim kuruluna başvuruda bulunduğunun tespit edildiğini ifade etti.

"YETKİ KONGRE HEYETİNDEDİR"

Dervişoğlu, aynı tarihte iki ayrı kongre talebi söz konusu olunca, ilçe seçim kurulunun, kongrenin kimin riyasetinde yapılacağına dair bir karar vermek durumunda kaldığını, bu hususta YSK'dan görüş talebinde bulunulduğunu vurguladı."6. Olağanüstü Büyük Kongrenin toplandığını ve gerekli tüzük değişikliklerini gerçekleştirerek seçimli olağanüstü kongre kararı aldığını belirten Dervişoğlu, şöyle devam etti: "Bu hususu kongre tutanağına derc ederek yetkili makamlara iletmişse ve hukuka aykırılıktan da bahsedebilmek söz konusu değilse, 7. Olağanüstü Kongreyi toplama yetkisi delegelerin oy birliği ile belirlediği kongre heyetindedir. Zira parti tüzel kişiliğinin en üst düzey karar organı büyük kongredir. Diğer tüm parti organları, kongrenin kararlarına uymak zorundadır. MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde 10 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz. Zira tüzük değişikliği bir parti içi meseledir ve seçim kurullarının alanına dahil değildir."Dervişoğlu, ayrıca MHP Genel Merkezi'nin böylesine bir temel bilgiden mahrum olduğunu düşünmek bile istemediklerini, niyetlerine dair kanaatlerini paylaşma haklarını da mahfuz tuttuklarının altını çizdi. Müsavat Dervişoğlu, bu durumda 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarının geçerli olmadığı ve tüzük değişikliklerin kabul edilmediği yolunda bir mahkeme kararı olmaksızın, 7. Olağanüstü Kurultayı toplama yetkisinin, MHP'nin en üst organı olan büyük kongrenin oy birliğiyle belirlediği kongre heyetinde bulunduğunu kaydetti.

10 TEMMUZ'DAKİ KURULTAY DA BELİRSİZ

MHP Genel Merkezi'nin 10 Temmuz'da olağanüstü kurultayı toplama kararının ardından, Çağrı Heyeti'nin 19 Haziran'da topladığı olağanüstü kongrede de seçimli olağanüstü kongrenin 10 Temmuz'da yapılmasına karar verilmişti.  Hem MHP Genel Merkezi hem de yeni kongreyi toplamakla görevlendirilen heyetin başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun başvurduğu Çankaya İlçe Seçim Kurulu, 10 Temmuz'daki kongreyi kimin toplayacağına ilişkin YSK'ya görüş sordu.Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da bugün saat 16.00'da olağanüstü toplanarak, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na görüş verip vermeme konusunu ele aldı. YSK, MHP'nin 10 Temmuz'da yapılacağı duyurulan olağanüstü kurultayıyla ilgili başvurulara ilişkin Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun değerlendirme yapması gerektiğinden görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verdi. Kararı Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun vermesi bekleniyor.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.