MHP, Başkanlık sisteminin tartışılır hale gelebileceğini söyledi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Bahçeli’nin, “Cumhur İttifakı’nın, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde yüzde 50 oy oranının altına düşmesinin, Türkiye’de bir meşruiyet tartışması başlatabileceğini, başkanlık sisteminin tartışılır hale gelebileceğini” söylediğini aktaran Enginyurt, “Cumhur İttifakı’nı desteklemek kaydıyla yerel seçimlerde Türkiye’nin her yerinde aday çıkaracağız” diye konuştu.

MHP, Başkanlık sisteminin tartışılır hale gelebileceğini söyledi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi görünmediğini gerek anketlerin gerekse sokağın alarm verdiğini iddia etti. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enginyurt, yerel seçimlerde MHP’nin belediye başkan adaylarına ilişkin soru üzerine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Cumhur İttifakı’na önem atfettiğine dikkati çekti.

Bahçeli’nin, “Cumhur İttifakı’nın, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde yüzde 50 oy oranının altına düşmesinin, Türkiye’de bir meşruiyet tartışması başlatabileceğini, başkanlık sisteminin tartışılır hale gelebileceğini” söylediğini aktaran Enginyurt, “Cumhur İttifakı’nı desteklemek kaydıyla yerel seçimlerde Türkiye’nin her yerinde aday çıkaracağız” diye konuştu.

DİYANET BAŞKANI ALİ ERBAŞ’IN KADİR MISIROĞLU ZİYARETİ

Enginyurt, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretine ilişkin soru üzerine, başta MHP Genel Başkanı Bahçeli olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı’na eleştiri getirenlerin hiçbirinin, bunun, “insani ziyaret” olduğu noktasında olmadığını dile getirdi.

Herkesin, istediğini ziyaret edebileceğini ifade eden Enginyurt, şu değerlendirmede bulundu:

“İmralı’daki Apo da dahil herkesin, herkesi ziyaret etme hakkı var ama 10 Kasım’dan bir gün önce, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’ine gitmek yerine kenefe gitmeyi teklif edecek, Mehmet Akif Ersoy’a en ağır hakareti yapacak, Yunanlı’ya iltifat edecek’ kadar… Tarih bilgisi de olmayan, bir dönem hac dolandırıcılığı yapmış, bundan dolayı da mahkum olmuş birini Diyanet İşleri Başkanı resmi kıyafetiyle ziyaret ederse bu, bizi ve Türk milletini derinden yaralar. Bugün gitseydi, çok seviyorsa dün gitseydi. Bunu bir mesaj olarak algıladık. Nitekim bu ziyaretin ardından eline balta alan Atatürk büstü arıyor. Canı sıkılan Atatürk büstünün üstüne çıkıyor. Kim bunlara cesaret verdi? Bence Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu davranışların ve fiillerin arkasında bir art niyet aramaları gerekir. Tıpkı 28 Şubat sürecinde olduğu gibi bir art niyet arasınlar. Kim bunlar? Dünün Müslüm Gündüz’leri, Fadime Şahin’leri tekrar ortaya çıkmışsa bundan ders alması gereken AK Parti iktidarıdır. MHP uyarı görevini yapmaktadır.” diye konuştu. 

YORUM EKLE