MHP AF teklifini açıkladı. Cezaevlerindeki suçlulara genel af kimleri kapsıyor

MHP af teklifini açıklıyor. Milliyetçi Hareket Partisi, af teklifinin detaylarını açıklıyor. AF teklifi kimleri kapsıyor? Hangi mahkumlar genel aftan yararlanabilecek? AF teklifi Pazartesi günü meclise sunulacak. Af teklifine göre 162 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Bu indirim teklifine mağdur ailelerinin ne diyeceği merak ediliyor.

GÜNDEM 22.09.2018, 16:29 04.01.2019, 01:02
MHP AF teklifini açıkladı. Cezaevlerindeki suçlulara genel af kimleri kapsıyor

MHP af teklifini açıklıyor. Milliyetçi Hareket Partisi, af teklifinin detaylarını açıklıyor. AF teklifi kimleri kapsıyor? Hangi mahkumlar genel aftan yararlanabilecek? AF teklifi Pazartesi günü meclise sunulacak.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, MHP’nin af teklifini açıkladı. MHP’nin af teklifinde 19 Mayıs 2018’e kadarki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim yer aldı. Teklifte devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı… Teklif Pazartesi günü Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

 Af teklifine göre 162 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

Devlete karşı işlenen suçların kapsam dışı tutulduğu teklifte ayrıca terör suçları, cinayet, cinsel istismar, çocuklara ve kadınlara karşı işlenen suçlar kapsam dışı bırakıldı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, açıklama yaptı ve özetle şunları söyledi;

- 19 Mayıs 2018'den sonraki suçlar kapsam dışı bırakılmıştır.

- 19 Mayıs 2018'e kadarki suçlarda 5 yıl şartlı indirim olacak.

- Af teklifi yasalaşırsa 162 bin 989 hükümlünün durumunda düzenleme olacak.

- Cinsel saldırı, soykırım, kasten öldürme, çocuk istismarı, işkence kapsam dışı.

- Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsam dışı.

CİNAYET ÖRNEĞİ İLE ANLATTI

Fethi Yıldız’ın verdiği örneğe göre; Cinayet suçundan 24 yıl hapis cezası alan bir hükümlü mevcut yasalara göre; bu cezanın 3’te 2’sini (16 yıl) cezaevinde geçiriyordu.
MHP’nin teklifine göre bu cezadan 5 yıl daha düşürülecek. Yani cinayetten 24 yıl hapis cezası alan bir hükümlü, 11 yıl hapis yatacak. 11 yılını dolduran hükümlüler de serbest bırakılacak.

Yorumlar (6)
Ufuk cetin 13 ay önce
Neden 19 mayis 2018
İzmirim 13 ay önce
Ceza dediğin caydırıcı olur ki birdaha yapılmasın yapmaya niyetlenende cezadan korkup vazgeçsin.. yok denetimli serbestlik yok iyi hal.salın daha bunları sokağa her ay en az bir pedofili vakasıyla Türkiye ağlıyor.kadın cinayetleri desen hergün en az 1 kurban. Salın bunları daha affedin siz ama Allah sizi affetmeyecektir bunu unutmayın.
KOnya nın sesi 13 ay önce
İşkence cebir şiddete anayasanın ihlali kurumlar müfettiş atar .Valileri emniyet müdürleri kurum başkanları siyasetçiler kimin emrinde diye.
ahmet kurt 13 ay önce
FETÖ HAKİM SAVCILERI AĞIZLARINI EN KÜÇÜK CEZAYA 20 YILDAN ACIYORDU 5 YIL NEREYE YETECEK ?
Ferhat 13 ay önce
Super olur af ceza evleri doldu tasdi
Ferhat 13 ay önce
Super olur af
19°
açık