Meteoroloji'den kritik yağış uyarısı! Fena geliyor...

Meteoroloji'den 6 il için gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu. Meteoroloji ayrıca toplamda metrekareye 100-200 kilogram yağış bırakacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

Meteoroloji'den kritik yağış uyarısı! Fena geliyor...

Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yurdun  halen Basra alçak merkezi ile iç ve doğu kesimlerde etkili olan sıcak havanın  etkisi altında bulunduğu belirtildi.

Hava sıcaklıklarının iç ve doğu bölgelerde mevsim normallerinin 3 ile  7 derece üzerinde seyrettiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer  verildi:

"Bu akşam saatlerinden itibaren ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinin serin  ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin edilmektedir. Akşam saatlerinden  itibaren Orta Karadeniz kıyılarında başlayacak sağanak ve yer yer gök gürültülü  sağanak yağışların 16 Temmuz Pazartesi gününe kadar Orta ve Doğu Karadeniz  kıyılarında aralıklarla etkili olacağı beklenmektedir. Bölgede görülecek  yağışların, üç günlük periyotta Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında  Giresun,Trabzon, Rize ve Artvin'de toplamda metrekareye 100-200 kilogram yağış  bırakacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım  ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve  tedbirli olmaları gerekmektedir."

Açıklamada, kuzeydoğu kesimlerdeki serin ve yağışlı hava neticesinde  hava sıcaklıklarının hafta sonunda kuzey ve doğu kesimlerde azalacağı ve ülke  genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesinin beklendiği de kaydedildi.

YORUM EKLE