Meslekte Sınırları Kaldıran Proje; ECVET

İzmir'de düzenlenen toplantıda mesleki eğitim ve öğretimde, farklı öğrenme yollarıyla elde edilmiş kazanımların ülkeler arası transferlerin sağlanması, tanınması ve biriktirilmesi amacıyla yürütülen bir kredi sistemi olan ECVET Projesi konuşuldu.

GÜNDEM 17.07.2019, 15:52 17.07.2019, 16:31
Meslekte Sınırları Kaldıran Proje; ECVET

Mesleki eğitim ve öğretimde, farklı öğrenme yolları ile elde edilmiş kazanımların ülkeler arası transferinin sağlanması, tanınması ve biriktirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir kredi transfer sistemi olan Avrupa Mesleki Eğitim ve Öğretimde Kredi Transfer Sistemi (ECVET) projesi, İzmir’de düzenlenen toplantıda konuşuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Ulusal Ajansının iş birliği ile öğrencilerin beceri edinmesi için farklı ülkelerde yardımcı olacak olan ’ECVET’ projesi, İzmir’de düzenlenen toplantıdakonuşuldu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, proje için "Bu proje eşsiz bir öğrenme deneyimi sağlıyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Ulusal Ajansı iş birliği ile hayata geçirilen projede, ECVET ile ilgili gelişmelerde masaya yatırıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, 33 aylık çalışmanın çıktılarının anlatıldığı konferansta konuştu.AB’nin toplam 308 milyon Euro ödenek ile destek verdiği proje; ülkeler arasında serbest dolaşımı, ortak pazar oluşturmayı ve farklı ülkelerde edinilen becerilerin tanınmasında karşılaşılan problemleri aşmayı hedeflendi.

 ECVET projesi için geliştirdiğimiz VETEXpress Çevrimiçi Platformu ile bu çalışmaya aktif olarak destek veriyoruz.

Yahşi, ülkelerin çağı yakalamak amacıyla deneyimlerini paylaştığını ve iş birliği yaptığını belirtti. Toplumların eğitimde yeni adımlar atmasının insanlık için daha iyi ve sürdürülebilir bir geleceğin kapısını aralayacağını da söyleyen İzmir İl Milli eğitim Müdürü Dr.Ömer Yahşi, "Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ışığında, mesleki eğitim konusu ülkemizin; üretim, gelişim ve kalkınma çalışmalarının tam kalbindedir. Bu anlamda, müfredatlar arası becerileri öğretme farkındalığı sağlayan, mesleki kazanım transferi ile ortak bilgi ağı oluşturan bu proje, eşsiz bir öğrenme deneyimi sağlıyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ECVET projesi için geliştirdiğimiz VETEXpress Çevrimiçi Platformu ile bu çalışmaya aktif olarak destek veriyoruz. Kullanıcı dostu web portalı; öğrencileri, öğretmenleri velileri ve okulları mesleki eğitim hareketliliği ve kredi transferi konusunda desteklemek ve bilgilendirmek için geliştirildi. Uygulama pek çok açıdan, gerek bizim öğrencilerimiz gerekse Avrupa Birliği ülkelerindeki öğrenciler için büyük kolaylıklar getiriyor" dedi.

Meslek lisesi vurgusu

İzmir’de meslek liselerinin eğitimdeki yerini güçlendirmeyi ve bu liselerin öğrenciler tarafından tercih edilebilirliğini arttırmayı ve bu proje ile bunu amaçlayan Yahşi, proje kapsamında öğrencilerin dünyanın farklı yerlerinde istihdam edilmesini sağlayacak; bilgi, beceri ve donanıma sahip olduğunu dile getirdi.

İzmir İl Milli eğitim Müdürü Dr.Ömer Yahşi sözlerine şu şekilde devam etti;

"Bu sayede mesleki eğitimi tercih eden öğrencilerimiz, burada aldıkları eğitimi hayatlarında büyük ve önemli bir fırsata çevirebilecekler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği üzere ’ilim ve fennin’ yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişmesini kavramak ve izlemek şarttır. Bugün attığımız adımlar yarın karşılığını güçlü bir Türkiye olarak bulacaktır. Mesleki eğitimin güçlü olması, mesleki eğitimde iyi çıktıları alabilmek için gayret ediyoruz ki bu anlamda öğrencilerimiz gerekli tercihleri yapabilsinler. 81 il içerisinde daha iyi bir yerde olabilmek için İzmir’in farklı eğitim politikası ile mesleki eğitimin iyi bir noktada olabilmesi için sektörle iş birliği içinde çalışıyoruz."

Yoğun katılımla gerçekleşen konferansın ikinci kısmında, uluslararası hareketlilik faaliyetlerine katılan öğretmen ve öğrenciler deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Proje kapsamında, oluşturulan politika belgeleri katılımcılara sunuldu.Program soru ve görüşlerin alınmasıyla program sona erdi.

Ayrıca konferansa katılan, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları; İlker Erarslan, Şemsettin Ünal, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığından Proje Koordinatörü Dr. Balkır Özünlü, proje yürütücüsü Tarık Kaya, Sırbistan Ülke Koordinatörü Lita Kita ile İzmit ili proje temsilcileride programda yer aldı.

Yorumlar (0)