09 Aralık 2013 Pazartesi 23:13

Cezaevi çıkışında bir açıklama yapan Mustafa Balbay, "İçinden geçtiğimiz süreç bir sünger çekilip, 'Her şeyi unutalım' denecek bir süreç değil. Ama kin güdülecek bir süreç de değil.

Cezaevinden tahliye edilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Bir girdim bin çıkıyorum. Bu halka, bu topluma hep inandım. Hapisteki en kara günlerde bile toplumdan umudu kesmedim" dedi.

Balbay, Sincan'daki Adalet Bakanlığı Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nden çıkışında kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Balbay, burada bekleyenlere yaptığı konuşmasına "Hepinize merhaba" diyerek başladı.

"Kendimi içeride kalan onlarca, yüzlerce, hak arayan, tutukluya karşı, sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi sorumlu hissediyorum" ifadesini kullanan Balbay, bu sürecin taze bir başlangıç süreci olmasını yürekten dilediğini belirtti.

Balbay, büyük bir olasılıkla yarın öğleden Meclis'te yemin edeceğini söyledi.

Meclis'teki yemin töreni öncesi, ilk yeminini halka karşı yapmak istediğini vurgulayan Balbay, şöyle konuştu: "Ben, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı, bundan sonraki yaşamımda sonuna kadar mücadele edeceğim. İçinden geçtiğimiz süreç bir sünger çekilip, 'Her şeyi unutalım' denecek bir süreç değil. Ama kin güdülecek bir süreç de değil. Bu süreci ben gerçekten, hem Meclis'te hem Türkiye'de herkese karşı, bütün yurtseverlere, bu ülkenin bütünlüğüne, Atatürk cumhuriyetinin değerlerine inanan, herkese karşı ilk sözüm şudur: Gelin tanış olalım. Ancak içinden geçtiğimiz süreçte, ben bu aşamadan sonra Türkiye'de gerçekten hukuku arayanların, gerçekten bu ülkeye barışın gelmesini isteyenlerin mücadelesine ortak olmak üzere kendimi daha büyük bir sorumluluk da hissediyorum."

Anayasa Mahkemesinin çok önemli bir karar aldığını ifade eden Balbay, Yüksek Mahkemenin bu kararla Mustafa Balbay'ın "hak kaybına" uğradığını söylediğini dile getirdi.

"Hak gasplarının giderilmesi için başlangıç"

Bunun önemli bir adım olduğunu yineleyen Balbay, "Şu anda Mustafa Balbay'ın uğradığı hak kaybı kadar, şu anda Tuncay Özkan'ın insanlarla yüz yüze gelememe, Fatih Hilmioğlu'nun hastalarıyla yüz yüze gelememe, bütün gazetecilerin mesleklerini yapamama, avukatların cübbelerini giyememe hak gasbı vardır" dedi.

Cezaevinde tutuklu 6 milletvekili daha bulunduğunu hatırlatan Balbay, ayrıca belediye başkanları, Gezi Parkı olayları nedeniyle tutuklanan öğrenciler olduğunu da anımsattı.

Balbay, "Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Yine halktan aldığı rütbeler bir yana Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin mesleğinde alması gereken rütbeler vardır. O hak kayıplarının da yerine getirilmesini diliyorum. Bunun böyle bir başlangıç olması umudundayım" diye konuştu.

Her şeyi ailesiyle beraber yaşadığını ve ilk olarak onlara "teslim" olduğunu anlatan Balbay, daha sonra ise "büyük ailem" diye nitelendirdiği Türkiye'ye teslim olacağını kaydetti.

"İçeride en çok gelecek biriktirdim"

"İçeride yaşadığım 5 yıllık tutukluluk süresi içinde en çok ne biriktirdim derseniz, gelecek biriktirdim" değerlendirmesini yapan Balbay, "Bitiremediler, biz cezaevinde çürümeyeceğiz, çürüyeceğimize de zaten hiç inanmamıştık. Şu anda içeride hapis yatanlara karşı kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum ve diyorum ki açın artık bu kapıları" ifadesine yer verdi.

Türkiye'de ne yapılacaksa hukuk zemininde yapılması gerektiğini vurgulayan Balbay, "Türkiye'de belki can güvenliğinden de önce bir hukuk güvenliği sorunu vardır" görüşünü savundu. İnsanların bu duyguları yaşamaması gerektiğini vurgulayan Balbay, bir kişinin tutuklanmasının hem ailesiyle birlikte hapise atılması hem de mesleğini yapamaması, ülkesine hizmet edememesi anlamına geldiğini anlattı.

Yarının 10 Aralık İnsan Hakları Günü olduğunu ifade eden Balbay, "Çok uzun zamandır Türkiye'de 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama neredeyse Türkiye'de her gün insan hakları günü haline geldi" ifadesini kullandı.

En kötü meclisin bile kapalı bir meclisten daha iyi olduğunu vurgulayan Balbay, şöyle devam etti: "Tabii ki hakkımı, haddimi biliyorum, 'Çıktım her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim' o duygularda değilim. Ama bir yerinden, bir ucundan tutacağım halka verdiğim ilk yemin budur. Ben bu görevimi, bu isteğimi hapiste de bırakmadım şimdi çıkınca da bırakmayacağım. Bir girdim bin çıkıyorum. Bu halka, bu topluma hep inandım. Hapisteki en kara günlerde bile toplumdan umudu kesmedim. O yüzden bu aşamadan sonra da ben halka karışacağım, onların bir parçası olacağım. Ancak Türkiye'de hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır, bu sorumluluk hepimize düşüyor."

Mahkeme karşısında 3 bin saat kaldığı bilgisini paylaşan Balbay, "Mustafa Balbay belki bu sürecin sembollerinden biri oldu. Ben bütün yüreğimle bu dönemin, önümüzdeki dönem için çok sağlıklı bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu süreçte hukuku aramaya halkın da katılması en büyük dileğimdir. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa halkın vicdanına, halkın özlemlerine karşılık vermek zorundadır" diye konuştu.

Beyaz güvercin biblosu hediye edildi

Balbay'ı cezaevinden çıkışında karşılamaya gelenlerin arasında eşi Gülşah Balbay'ın yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile çok sayıda partili ve vatandaş karşıladı.

Balbay'ın tahliye kararı cezaevi kampüsünün önündekilerce davul zurna çalınarak halaylar çekilerek kutlandı.

Balbay'ın cezaevi kampüsünden çıkışı sırasında izdiham yaşandı. Bir kişi tarafından beyaz güvercin biblosu hediye edilen Balbay, daha sonra parti otobüsüne binerek konvoy eşliğinde evine gitti.

Tahliye hakkında kim ne dedi?


Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay'ın tahliye edilmesi, twitter'ı da hareketlendirdi. Çok sayıda kullanıcı Balbay'ın tahliye kararını değerlendirdi. İşte ünlülerin Balbay değerlendirmeleri;

Ugur Ergan @ugur_ergan
Mustafa Balbay bu akşam ilk kez biricik kızı ve oğlunun mis gibi kokan ense kökü terlerini koklayarak uyuyacak

Hüseyin Ersöz @ersozhuseyin
Balbay tahliye oldu ama eminim ki aklının ve kalbinin bir parçası Silivri Cezaevi duvarları içinde kaldı. #TuncayOzkanaOzgurluk

Çetin Soysal @CetinSoysalCHP
Ve nihayet Mustafa Balbay aramizda....

Umut Oran @UmutOranCHP
Mustafa Balbay ile Türkiye'de demokrasi ve özgürlük devrimi yapmak için yürüdüğümüz bu yolda daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

Cenk Sidar @cenksidar
Mustafa Balbay`ın tahliyesine sevinelim ama geç gelen adaletin adalet olmadığını da unutmayalım!

Ertugrul Mavioglu @emavioglu
Cemaat - AKP kavgasından Balbay'a tahliye çıktı, geçmiş olsun. Balbay'ın tutuklanması gibi tahliye kararının da hukukla ilişkisi yok

Hikmet Çetinkaya @hikmetcetinkaya
Geride kalan beş yıl...Gecikmeli adalet..

Veli AĞBABA @veliagbaba
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesine karar verdi.

rusen cakir @cakir_rusen
Nihayet Balbay'a tahliye kararı. Geçmiş olsun


Erdoğan Toprak @EToprakCHP
Aramıza hoşgeldin sevgili Balbay...


Hüseyin Aygün @HuseyinAygun62
Selam olsun dimdik içeri düşene, içeriyi ışığıyla aydınlatana, başı dimdik çıkana.. http://t.co/oqrQscpzOn


Murat Şeker @sekermurat
Hoşgeldin Mustafa Balbay.


Turgut Dibek @turgutdibek
Balbay Yaklaşık 5 yıl özgürlüğünden alikonuldu. 5 yıl sonra yanlıştan dönülmesi yaşanan acıları tabiki ortadan kaldırmayacak.


Özgür Mumcu @ozgurmumcu
Balbay. Nihayet!

Hikmet Çetinkaya @hikmetcetinkaya
Merhaba Balbay...Özgürlüğe merhaba...

Çiçek Dilligil @CicekDilligil
Balbay'a tahliyeeeee...Darısı nicelerine...

Metehan Demir @metehan_demir
Hoşgeldin Balbay....


Oktay Ekşi @ooktayeksi
Mahkeme Balbay'ı diyelim bugün, yarın hatta gelecek hafta özgür bırakmadı. Ne olacak? Sonunda bırakmayacak mı? O zaman kim utanacak?


Akyol Mustafa @AkyolMustafa
Mustafa Balbay'ın tahliyesine çok sevindim, hayırlı olsun.

Muharrem İNCE @vekilince
Hoşgeldin Balbay! Hukuksuzluklara, haksızlıklara karşı direniş artık Meclis'te!

rusen cakir @cakir_rusen
Nihayet Balbay bırakılmış. Geçmiş olsun.

ahmet hakan @ahmethc
tutuklu milletvekillerinin tümü serbest kalmalı...

Ertuğrul Günay @ErtugrulGunay
Anayasa Mah'den sonra bugünkü tahliye kararı da,hukuk devleti ve demokrasiaçısından sevindirici.Mustafa Balbay, geçmiş olsun!

Abdurrahman Dilipak @aDilipak
Balbay bu gün serbest. Şimdi meclise gidip yemin edecek. Darbecilikten yargılananlar şimdi meclise gidip sadakat yemini yapacaklar

Mustafa Sarıgül @M_Sarigul
Milletimizin vekili Mustafa Balbay'ın tahliyesinden duyduğum mutluluk tarif edilemez.

Nedim Şener @nedimsener2010
Balbay ve ailesinin hasreti bitti, darisi haksizliga ugrayanlarin basina
 

Son Güncelleme: 10.12.2013 10:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.