Meclis'te Burdur milletvekillerinden salep ikramı

AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mecliste milletvekillerine ve gazetecilere salep, ceviz ezmesi ve haşhaşlı kıtır ikram etti.

GÜNDEM 16.12.2018, 22:47
Meclis'te Burdur milletvekillerinden salep ikramı

Özçelik ve Uğur, TBMM Ana Bina'daki basın koridorunda, gazetecilere  Bucak salebi, Burdur'a özgü haşhaşlı kıtır ve ceviz ezmesi ikram ettiler.

Uğur, salebin, Bucak'ta Toros Dağları'nda yetişen bitkiden elde  edildiğini ve kıymetli bir içecek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Çarşı pazar değil, hakiki  Bucak salebi" sözlerinin Bucak salebinin tanınmasında önemli rol oynadığını dile  getiren Uğur, salebin soğuk kış günlerinde bronşitten, astımdan korunmak için  güzel bir içecek olduğunu söyledi.

Bayram Özçelik de Mecliste her yıl bütçe görüşmeleri sırasındaki salep  ikramlarının gelenekselleştiğini ifade ederek, "Getirmediğimiz zaman arkadaşlar  'ne zaman salep gelecek' diye soruyor." dedi.

Türkiye'de üretilen 200 ton salebin 5 tonunun Bucak'tan elde  edildiğini, yüzde 70'inin ticaretinin Bucak üzerinden yapıldığını anlatan  Özçelik, bunun yanında ceviz ezmesinin coğrafi işaretli yöresel bir tatlı  olduğunu, haşhaşlı kıtırın da kentte çokça ikram edildiğini belirtti.

Özçelik ve Uğur, daha sonra kulise geçerek, milletvekillerine de  salep, ceviz ezmesi ve haşhaşlı kıtır ikram etti.

Yorumlar (0)