MEB'ten 'Mahmut Tuncer' açıklaması: 'Söz konusu kitap, ders kitabı değildir'

Çocuklar için hazırlanan ve Mahmut Tuncer'in fotoğrafının kullanıldığı eğitim kitabına çok fazla tepki gelmişti. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yaptı. Açıklamada, "Sosyal medyadaki paylaşımda yer verilen söz konusu kitap, okullarımızda öğrencilerimize sunulan ders kitabı ve eğitim materyali değildir." denildi. Ayrıca kitabın yayın evi yaptığı açıklamada kitabın MEB'e ait olmadığını esprili olduğu için görseli kullandığını söyledi.

GÜNDEM 17.09.2019, 13:49
MEB'ten 'Mahmut Tuncer' açıklaması: 'Söz konusu kitap, ders kitabı değildir'

Çocuklar için hazırlanan bir eğitim kitabında yer alan fotoğraf ve ifadeler tepkilere neden olmuştu. Mahmut Tuncer'in fotoğrafının kullanıldığı kitapta "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere" ifadelerine yer verilmişti. Konuyla alakalı olarak yayın evi ve MEB tarafından açıklama yapıldı. 

Konuya ilişkin Cumhuriyet'e açıklama yapan Günay Yayınları, kitabın Milli Eğitim Bakanlığı'na ait olmadığını öne sürdü. Açıklamada, "Esprili olduğu için böyle bir görsel kullandık. Baskısı kaldırıldı. Yeni baskıda kullanmadık" ifadelerine yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sosyal medyada bir sanatçının görseli ve sözleriyle paylaşılan kitapla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Sosyal medyadaki paylaşımda yer verilen söz konusu kitap, okullarımızda öğrencilerimize sunulan ders kitabı ve eğitim materyali değildir." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)