MEB'den özel direksiyon derslerine yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyeti olan ancak sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu özel direksiyon derslerinin, yetkin olmayan kişilerce, "merdiven altı" verilmesinin önüne geçmek için yönetmelik değişikliği yapılacak.

GÜNDEM 05.04.2019, 20:55
MEB'den özel direksiyon derslerine yeni düzenleme

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri  Kursu Yönetmeliğinde kapsamlı bir değişikliğe gitmeye hazırlanan Bakanlık, yeni  düzenlemelerle 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda söz konusu kursların eğitim ve  sınav standartlarının yükseltilerek kalitelerinin artırılmasını hedefliyor.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce hazırlıkları son aşamaya  getirilen yönetmelik taslağıyla, özel direksiyon dersleri yasal dayanağa  kavuşturulacak.

Düzenlemeyle, daha önce ehliyet almasına karşın trafiğe çıkmadığı için  araç kullanamayan veya sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyen vatandaşlar, özel  motorlu taşıt sürücüleri kurslarına kaydolarak 4 saatlik "Trafik Adabı" dersiyle  birlikte istediği kadar direksiyon uygulama eğitimi de alabilecek.

Özel direksiyon eğitimlerinin kurslar bünyesinde kayıt altına  alınması, sağlıklı bir denetim mekanizmasıyla takip edilmesini sağlayacak  çalışmayla, derslerin "merdiven altı" olarak tanımlanan yapılaşmalar veya yetkin  olmayan bireyler eliyle kaçak verilmesi engellenecek.

 Böylelikle, vatandaşların ehil olmayan kişilerden aldıkları özel  direksiyon dersleri sebebiyle yaşadıkları maddi ve manevi mağduriyetlere son  verilmesi sağlanacak.

Kota gelecek, kalite artacak

Bakanlıkça yönetmelikte yapılacak bir başka değişiklikle, özel motorlu  taşıt sürücüleri kurslarının açılışlarına "nüfus" kotası getirilmesi planlanıyor.

Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılışları, özel  ulaştırma hizmetleri, mesleki eğitim ve geliştirme kurslarında olduğu gibi, ilçe  nüfusları ile orantılı hale getirecek.

Sağlıklı bir rekabet ortamında hizmet kalitesinin artırılması ve  kurumsallaşma sağlamak amacıyla yapılacak düzenlemeyle her 50 binlik nüfusa 2  kurs açılması öngörülüyor.

Yorumlar (0)