May çok net konuştu: Bunu Birleşik Krallık halkı için yapacağım

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Brexit'i zamanında gerçekleştireceğim. Bunu Birleşik Krallık halkı için yapacağım. Önümüzdeki günlerde bunu yapmak için ciddi müzakereler yürüteceğim." dedi

GÜNDEM 07.02.2019, 22:10
May çok net konuştu: Bunu Birleşik Krallık halkı için yapacağım

May, Brüksel'de AB yetkilileriyle Brexit konusundaki temaslarının  ardından basına açıklamalarda bulundu.

AB liderlerinin İngiltere'nin birlikten anlaşmalı olarak ayrılması  yönünde istekli olduğunu gördüğünü belirten May, "Bu kolay olmayacak ancak AB  Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve ben (anlaşmalı ayrılık konusunda) bir  yol bulmak için görüş birliğine vardık." diye konuştu.

May, "Açık söyleyeyim, Brexit'i zamanında gerçekleştireceğim. Bunu  Birleşik Krallık halkı için yapacağım. Önümüzdeki günlerde bunu yapmak için ciddi  müzakereler yürüteceğim." ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmesinde kendisine dün  kullandığı ifadelerin Brexit konusunda yardımcı olmayacağını söylediğini belirten  May, söz konusu ifadelerin İngiltere genelinde memnuniyetsizliğe yol açtığını  kaydetti.

Tusk, "Onu güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştirecekleri konusunda  ellerinde bir plan taslağı bile olmadan Brexit'i destekleyenlerin cehennemdeki  özel yerinin neye benzediğini merak ediyorum." demişti.

Yeni oylama en geç 14 Şubat'ta

May'in AB'den istediği tavizleri alması durumunda revize edilmiş  Brexit anlaşmasını 13 Şubat'a kadar parlamentoya sunması bekleniyor. May, bunun  başaramaması halinde ise 14 Şubat'ta parlamentoya bir dizi farklı Brexit  senaryosunu oylama imkanı vereceğini ilan etti.

Öte yandan, İngiltere'nin normal takvime göre AB'den ayrılacağı 29  Mart'a 50 gün kaldı.

Ülkenin AB'den anlaşmasız ayrılığı tercih etmesi durumunda bile  İngiliz parlamentosunun Brexit tarihinden önce göç, ticaret, finansal hizmetler,  tarım, balıkçılık ve sağlık sistemiyle ilgili bir dizi uyum yasasını çıkarması  gerekecek.

Siyasi gözlemciler daralan takvim içinde Brexit tarihinin ertelenme  ihtimalinin güçlendiğini belirtiyor.

May'in Brexit anlaşması15 Ocak'ta parlamentonun alt kanadı Avam  Kamarasında 202'ye karşı 432 oy gibi tarihi bir farkla reddedilmişti.

Parlamentoda geçen hafta yapılan oylamalarda ülkenin anlaşmasız  Brexit'ten kaçınmasını öngören önerge ile Brexit anlaşmasındaki Kuzey İrlanda  sınırına ilişkin "tedbir maddesinin" değiştirilmesi halinde anlaşmanın  onaylanmasını içeren bir önerge kabul edilmişti.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı  yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

Yorumlar (0)