Kuşatmadaki Doğu Guta yoğun saldırı altında

Suriye'de Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta, son 24 saatte en az 300 saldırıya maruz kaldı. Rejimin saldırılarında 8'i sivil, en az 16 kişi öldü; 100'den fazla kişi de yaralandı.

Kuşatmadaki Doğu Guta yoğun saldırı altında

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kuşatmada  tuttuğu Doğu Guta'ya son 24 saat içinde düzenlenen 300'den fazla saldırıda 8'i  sivil, en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Şam'daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi, başkent  Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Arbin, Hammuriye, Medyere, Misraba, Duma, Sakba,  Kefer Batna, Merc ve Haresta bölgelerine dün öğleden bu yana yoğun saldırılarını  sürdürüyor.

Doğu Guta'daki yerel muhabirlerin kurduğu Guta Medya Merkezi'nden  alınan verilere göre, son 24 saat içerisinde rejim, 50 hava saldırısı ve 250'den  fazla topçu atışı gerçekleştirdi.

Saldırıların devam ettiğini belirten merkez, "Yoğun saldırılar sonucu,  8'i sivil en az 16 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi de yaralandı."  bilgisini paylaştı.

Rejim ve yabancı terörist gruplarının 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu  Guta'da yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam  mücadelesi veriyor. Bölgeye Kaçak yollarla sokulabilen temel gıda ürünleri ve  ilaçların girişi bir süre önce durdu.

Sivil yerel meclislerin verilerine göre, Doğu Guta'da binden fazla  çocuk, besin ve ilaç eksikliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Astana anlaşmaları  çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Bölgede 22  Temmuz'da başlatılan ateşkes, Esed rejimince sık sık ihlal ediliyor.

Rejimin son 1 haftada yoğunlaşan saldırılarında bölgeye bağlı belde ve  köylerde birçok bina yerle bir oldu.

- Ege Haber
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 18:12
YORUM EKLE