Kudüs İkinci Kez Başkent İlan Edildi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İTT) İstanbul deklarasyonunda "Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu ilan ediyoruz" ifadesi yer aldı.

GÜNDEM 13.12.2017, 16:03 13.12.2017, 18:48
Kudüs İkinci Kez Başkent İlan Edildi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs gündemli toplantısında  zirveye 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katıldı. Zirvede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımaya çağırdı, İsrail'i "işgal ve terör devleti" olarak tanımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın ardından söz alan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da "Biz Kudüs'ün işgalini durdurmak için bir aradayız. Bu adıma karşı güçlü bir duruş sergilemek için buradayız. ABD, tüm insanlığın ve Müslümanların vicdanını yaralayacak bir karar almıştır. Küdus şehirlerin çiçeğidir, bir tacın en kıymetli tacıdır. Ve geçmişte, bugün ve gelecekte Filistin'in başkenti olacaktır." ifadelerine konuşmasında yer verdi.

İslam ülkeleri, yayınladıkları bildiride Doğu Kudüs’e ilişkin kararlarını teyit ederek uluslararası toplumun çağrıya olumlu yanıt vermesini istedi.

Sonuç birdirgesinde, "ABD yönetimi barış sürecindeki rolünden çekilmeli. ABD geri adım atmazsa tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır" çağrısı da yapıldı.

Yorumlar (0)