banner123

Küçük İskender kimdir? Küçük İskender hayatını kaybetti

Sanat camiasında Küçük İskender mahlasıyla tanınan, gerçek ismi Derman İskender Över olan sanatçı kanser tedavisi gördüğü Paşabahçe Devlet Hastanesi'nde 55 yaşında yaşamını yitirdi.

GÜNDEM 03.07.2019, 09:18 03.07.2019, 12:40
Küçük İskender kimdir? Küçük İskender hayatını kaybetti

Çağdaş Türk şiirinin önde gelen isimlerinden biri olan Küçük İskender, geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana kanser tedavisi görüyordu. Paşabahçe Devlet Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam etmekte olan Küçük İskender, gece saatlerinde yaşam savaşını kaybetti. Küçük İskender'in ölümü sevenlerini ve sanat çevrelerini üzüntüye boğdu.

Küçük İskender'in en son "İkinci Waliz" adlı şiir-metin-günlük kitabı piyasaya çıkmıştı. Şiir başta olmak üzere; roman, deneme ve günlük gibi pek çok edebi alanda eserler veren, senaryosunu Metin Kaçan'ın yazdığı Ağır Roman filminde oyunculuk deneyimiyle de büyük takdir toplayan Küçük İskender'e 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006'da Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü, 2014'te ise Erdal Öz Edebiyat Ödülü verilmişti. Şair en son 2017'de Necatigil Şiir Ödülü'nü almıştı.

Yorumlar (0)