Köprü geçiş cezalarının iadesi için son başvuru tarihi ne zaman?

Türkiye genelinde bulunan köprü geçiş ihlalleri kapsamına göre uygulanan idari para cezalarının vatandaşlara iadesinin yapılabilmesi adına başvuruların 28 Şubat 2019 tarihine kadar alınacağı duyuruldu.

GÜNDEM 20.02.2019, 19:55
Köprü geçiş cezalarının iadesi için son başvuru tarihi ne zaman?

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun içeriğine göre;

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünden araç düzenlemesi itibariyle kullanımı yasak olan geçişlerden dolayı uygulanan idari para cezalarının iade edilmesine karar verildiği duyuruldu.

Ayrıca söz konusu düzenleme 2 Kasım 2016 tarihi ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yer alan dönemi kapsamakta.

Köprülerden yasak olduğu halde bile geçiş yapılması nedenleriyle kesilen idari cezaların kapsama alındığı duyuruldu.

Yasak olan geçişlerden dolayı idari para cezası kesilen kişilere bu cezaların uygulanmayacağı duyuruldu.

Bunun yanı sıra kesilen cezalar tebliğ edilmeyerek bu kişilerden alnan idari ceza tutarlarının iade edilmesi sağlanacak. 

Karayolları Genel Müdürlüğü ise kesin olan ve ödenmeyen idari para cezalarının takibi için vergi dairelerine bildirimde bulunmayacak...

Vergi daireleri ise takip için bildirilen para cezalarından tahsil edilemeyenleri herhangi yapılan bir başvuruyu bekletmeden takip altına alacak ve işlemlerini sonlandıracak.

BAŞVURULAR NEREYE?

Ödemeler ise vergi dairesi ile beraber bankalara veya kişiye en yakın PTT'ye yapılmış durumda ise MTV kapsamına göre bağlı olan vergi dairesine gönderilmek suretiyle en yakın vergi dairesine başvuru yapılması istenecek.

Bütün vatandaşlara yapılan uyarılara göre başvuruların 28 Şubat 2019 tarihine kadar yapılması zorunlu.

Yorumlar (0)