Kızlı erkekli evler hakkında ihbarlar havada uçuşuyor!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gündeme taşıdığı kız-erkek öğrenci evleri tartışmasının ardından polis merkezlerinde ihbar patlaması yaşandı.

Kızlı erkekli evler hakkında ihbarlar havada uçuşuyor!
Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Kayseri ve Konya en çok ihbarın geldiği iller oldu. Polisi arayan şikayetçiler “Apartmanımızda gürültü yapıyorlar”, “Kızlı-erkekli alem yapılıyor” ve “Tanımadığımız kişiler oturuyor” şeklinde iöğrencileri ihbar etti. İhbarın yapıldığı adreslere polis merkezlerinden ekipler gönderildi ama ihbarların geneli asılsız çıktı. Asılsız şikayetlerin yanı sıra kendilerini ihbar eden kişiler de oldu. Bununla birlikte polis son 1 hafta içinde, yüksek sesle müzik dinleme, alkollü gelerek apartman sakinlerini rahatsız etme, gürültü yapma gibi suçlardan Ankara, Konya, Afyon ve Aydın’da işlem yaptı.

Asılsız ihbarlara ceza verilecek

Polisin, asılsız ihbarlar nedeniyle boş yere zaman harcaması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, “Asılsız ihbarda bulunan, boş yere görevli memuru meşgul eden kişiler hakkında işlem yapın” talimatı verdi. Kabahatler Kanunu’na göre asılsız ihbarda bulunan kişilere öncelikle para cezası kesilecek. Bu kişilerin, aynı eylemi 2’nci kez yapmaları durumunda ise polis merkezlerine çağrılarak ifadelerine başvurulacak.

Kiralar arttı

Kızlı erkekli ev tartışmaların ardından öğrenci evlerinin kiraları da arttı. Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, ev sahiplerinin öğrenci veya bekarlara ev kiralama konusunda daha hassas olduğunu belirterek, “Tartışmaların ardından ev sahipleri de emlakçılarda bu konuda daha hassas davranmaya başladı. Bunu öğrenciler üzerinden değerlendirmemek gerek. Bekarlar, yalnız yaşayanlar için de bu durum geçerli. Tartışmaların ardından ev sahipleri, evinde kimin oturacağı, ne iş yaptığı konusunda daha dikkatli davranıyor. Bu hassasiyet kiralara da yansıdı” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE