Kendisini Atayan ve Maaşa Bağlayan Başkan; "Yaptığım tamamen yasal" Dedi

İzmir'in Karaburun ilçesi Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın maaşı dışında kendisine belediye şirketi müdürü olarak artı 7 bin 500 TL daha maaş bağlamasının yankıları devam ederken açıklamada bulundu.

GÜNDEM 19.07.2019, 14:17 19.07.2019, 15:09
Kendisini Atayan ve Maaşa Bağlayan Başkan; "Yaptığım tamamen yasal" Dedi

İzmir’in Karaburun İlçesi Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın meclis kararıyla maaşı dışında kendisine belediye şirketi müdürü olarak artı 7 bin 500 TL daha maaş bağlamasının yankıları sürüyor. Erdoğan’ın kararına meclis toplantısında şerh koyan AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşımaya karar verirken yeni bir açıklama geldi. Erdoğan, yaptığı değerlendirmede, kendisinin aynı zamanda genel müdür sıfatı taşımasında bir yasal sorun olmadığını dile getirdi.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan başkanlık maaşı dışında belediye şirketinden müdür olarak ayrıca 7 bin 500 TL daha ücret almasıyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, “Hakkımda iddia edilen belediye iştirakine müdür olarak atanmam tamamen yasal olup bu görev şahsıma Karaburun belediye meclis kararı ile verilmiştir” dedi.

Basında çıkan haberlerin tamamı karalamaya yönelik

Konu ile ilgili olarak Erdoğan’dan yazılı açıklama geldi. Belediye şirketine müdür olunmasının yasal olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan şunları söyledi:

“Hakkımda yazılı ve görsel basında yer alan haberlerde; “belediye iştiraki olan Karaburun Belediye Personel Ltd. Şti.’ne kendimi müdür olarak atadığım ve ek maaş aldığım”belirtilerek, yapılan bu işlemin yasaya aykırı olduğu iddia edilmektedir.

Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören 696 sayılı KHK; Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Mahalli idarelerde çalışan alt işveren işçilerinin belediye şirketlerinde istihdam edilmesini öngörmektedir ve bu KHK ile Karaburun Belediyesi’ne bağlı Karaburun Belediye Personel Ltd. Şti. kurulmuştur.

KHK ile kurulan belediye iştirakinde belediye memurlarının çalışacağı ve görev alacağı hususu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinin ilk fıkrasında hüküm altına alındığı gibi yine belediye iştiraki şirketlerde hangi memurların çalışacağı hususu 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 26. maddesinde ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 38. maddesinde de ayrıntılı olarak hüküm altına alınmıştır.

Belediyemiz iştirakinde benim ve diğer belediye başkanlarının görev almasının temel dayanağı; anılan yasa maddelerindeki açık amir hükümlerdir. Konuya ilişkin Yüksek Danıştay 10. Dairesi'nin 16.12.2003 tarih ve 2001/4312 E., 2003/5197 K. sayılı kararında belediye iştiraklerinin oluşturduğu şirketlerin bünyesinde ve yönetiminde belediye yöneticilerin bulunmasında herhangi bir sakınca bulunmadığına karar verilmiştir.     Yine aynı şekilde Yüksek Sayıştay Temyiz Kurulu'nun 17.03.2015 tarihli kararında; belediye, il özel idareler ve mahalli idare birliklerinde görev yapan memurların yerel yönetim şirketlerinde yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak görev yapabileceklerine karar vermiştir.

Hakkımda iddia edilen belediye iştirakine müdür olarak atanmam tamamen yasal olup bu görev şahsıma Karaburun Belediye Meclis kararı ile verilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak basında çıkan haberlerin tamamı karalamaya yönelik olup görevimin dayanağı yukarıda ayrıntılı olarak izah edilen yasa maddeleri ve yüksek mahkeme kararlarıdır”

.

Yorumlar (0)
33°
açık