Kayınpederini vuran geline beraat

Beykoz'da tacizine uğradığını iddia ettiği kayınpederini silahla vurarak ölümüne neden olan sanık Esma Yeşilbaş, meşru müdafaa kapsamında beraat etti

Kayınpederini vuran geline beraat

Beykoz'da tacizine uğradığını iddia ettiği 69  yaşındaki kayınpederini silahla vurarak ölümüne neden olan sanık Esma Yeşilbaş  hakkında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın işlediği suçun meşru müdafaa  kapsamında kaldığını değerlendirerek beraat kararı verdi. 

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava tutuksuz sanık Esma  Yeşilbaş ve avukatı katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Veysi Aktaş esasa ilişkin  mütalaasını açıkladı.

  Mütalaasında savcı, sanık Esma Yeşilbaş'ın kayınpederini haksız tahrik  altında öldürdüğünü belirterek, "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan  cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı söz verilen avukat AydınMollaoğlu, müvekkilinin  ekonomik sorunlardan dolayı kayınpederiyle birlikte yaşamak zorunda kaldığını  ifade ederek, "Tacizin ötesinde tecavüz eylemleri süreklilik arz etti. Mağdur  tarafı temsil eden herhangi bir kimsenin şu an burada olmaması savunmamızın  haklılığını ortaya koymaktadır. Eltisi müvekkilin başından geçenlere benzer  hadiseler anlattı. Müvekkilin sosyo-kültürel durumunu suistimal ederek yapacağı  eylemleri ifşa etmeyeceğini düşünerek yaptı. Müvekkilin ırzına yöneldi.  Müvekkilin beraatini talep ediyorum." diye konuştu.

Sanık Yeşilbaş, mütalaaya karşı savunmasında, avukatının beyanlarına  katıldığını ve beraatini istediğini söyledi.

  Esasa ilişkin son sözü sorulan sanık Esma Yeşilbaş, kayınpederinin  yaptığı eylemler sonrası bebeğine zarar vereceğini belirterek, kimseye  söylememesi konusunda kendisini tehdit ettiğini, bu nedenle eşine ve ailesine bir  şey söyleyemediğini anlattı.

  Yaşanan olaylardan çok korktuğunu ifade eden Esma Yeşilbaş, "Eşime  bunu söylemiş olsaydım kendisi öldürürdü." dedi.

Sanığın ifadesinde zorluk çekmesinden dolayı mahkeme başkanı Adem  Kahraman salonda bulunan izleyicileri dışarı çıkardı.

Sanık Yeşilbaş, kayınpederi Ahmet Yeşilbaş'a çok direndiğini  anlatarak, hiçbir şekilde karşı koyamadığını, gidecek bir yeri olmadığını  belirtti.

Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme  heyeti, davaya konu olayda maktulün sanığın ırzına ve vücut bütünlüğüne yönelik  cinsel saldırıların, müessir fiillerin ve tehditlerinin sürekli ve haksız olduğu  belirtilerek şu kararı verdi:

"Tekrarı muhakkak olan eylemlerin bitmemiş sayılması gerektiği, dava  konusu olayda tüm bu saldırıların aynen vuku bulduğu, zaruret sınırının aşılıp  aşılmadığının araştırılması sırasında sanığın içinde bulunduğu ruh halinin,  kişisel ve çevresel etkenlerin adil bir tarzla göz önünde bulundurulması, bu  manada haksız saldırının halen ve meşru müdafaa anının varlığının geniş manada  yorumlanması gerektiği, tekrar başlayacağı muhakkak olan bir saldırının başlamış,  keza bitmemiş olmasına rağmen tekrarı muhakkak olduğundan henüz sona ermemiş  sayılması gerektiğinin zorunlu olduğu, dava konusu olayda da maktulün sanığa  yönelik her üç saldırısının da süreklilik arz ettiği ve tekrarı yönünde de mani  bir sebep olmadığı, tekrarının muhakkak ve beklenebilir olduğu, bu kabulün  hakkaniyet ve nisfete (Adalet ve Hak duygusu) uygun olduğu gözetilerek sanığın  eyleminin meşru savunma kapsamında kaldığı anlaşılmakla beraatine oy çokluğuyla  karar verilmiştir"

YORUM EKLE