Kaşıkçı'nın cesedi neden hala bulunamadı?

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El Jubeir Salı günü yaptığı açıklamada, krallığın gazetecinin ölümüne "kapsamlı bir soruşturma" yapmaya kararlı olduğunu ve Türkiye'ye bir ekip gönderdiğini söyledi.

GÜNDEM 24.10.2018, 01:20 24.10.2018, 03:33
Kaşıkçı'nın cesedi neden hala bulunamadı?

Salı günü Endonezya'da konuşan Jubeir, Suudi müfettişlerinin “bir cinayet kanıtı ortaya çıkardığını” söyledi. Ayrıca, benzer olayların gelecekte ne olacağına bakılmaksızın, gelecekte benzer olayları önleyecek mekanizmalara yer vereceğine de söz verdi.

Washington'da, Başkan Yardımcısı Pence Salı günü yaptığı açıklamada, Kaşıkçı cinayetinin “ailesi için sevilenleri için bir trajedi” olduğunu, aynı zamanda “özgür ve bağımsız bir basın üzerinde bir saldırı” olduğunu söyledi. “Trump yönetimi”, tüm Onun dibine ulaşmak için bertaraf etti ”diye ekledi.

“Ne olduğunu bilmek istiyoruz. Olayları takip edeceğiz, ”diye ekledi Pence, Washington Post'ın ev sahipliğinde planlanmış bir uzay gücünü tartışmak için bir olayın başlangıcında. “Dünyanın ne olduğuna dair gerçekleri bildiğinden de emin olacağız.”

Pare, Kaşıkçı cinayetinin “ne Amerikan bir cevap olmadan gitmeyeceğini” söyledi, ancak ne olabileceğini ön görmeyi reddetti.

Erdoğan'ın daha önce gündemde olan sözleriyle ilgili olarak Pence, Suudiler tarafından “önceki iddialar karşısında uçar” şeklindeki bir saldırı fikrini söyledi.

Kaşıkçı cinayeti davası, Tac Prensi'ni en yakın Arap müttefikleri ve Suudi Arabistan'ı bir ABD stratejisinin İran'a karşı bir karşıtı olarak kabul eden Trump yönetimini de utandırdı. Pazartesi günü, CIA Müdürü Gina Haspel, Türk yetkililerin topladığı kanıtların gücünü değerlendirmesinin beklendiği Türkiye'ye gitti.

Pence, “Dünya izliyor” dedi. “Amerikan halkı cevaplar istiyor.”

Erdoğan'ın Salı günü yaptığı konuşmada, partiden milletvekilleri, hükümetin Kaşıkçı'nın ölümüne yol açan operasyon hakkında ne bildiğini ayrıntılı olarak açıkladığı için çoğunlukla sessiz kaldı. Ancak Suudi soyluların taleplerine yöneldiğinde, dinleyiciler, şüphelileri yargılamak için Türkiye'nin egemenliği ve otoritesinden bahsettiler.

Erdoğan'ın partisinin bir üyesi ve milletvekili Mehdi Eker, “Cumhurbaşkanı ilk kez detaylar hakkında açık bir açıklama yaptı” dedi. “Tüm konuşma cevap almayı amaçladı.”

Erdoğan, söz konusu olayda milletin önceliklerini dile getirdiğini belirtti: Ek olarak, ne kadar kıdemli olursa olsun yetkilileri ayıran ve şüphelilerin Türkiye'ye iade ve yargılanması gereken şeffaf ve eksiksiz bir soruşturma var.

“Bu suikast, ülkemizde oldu” dedi. “Hem ikili hem de uluslararası düzeyde takip edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanının, taç prensin doğrudan Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a zorla ya da suikast düzenlenmesine yol açtığına dair kanıtları olup olmadığı sorulduğunda, Eker, “Tabi ki değil” dedi.

“Bunun hakkında hiçbir fikrimiz yok” dedi ancak Türkiye'nin, Suudi konsolosluğunun Khashoggi'nin ölümünde İstanbul'daki rolüyle ilgili daha fazla şey öğrenmeye çalıştığını da sözlerine ekledi. Başsavcı Muhammed el-Otaibi geçen hafta Türkiye'den ayrıldı ve geri dönmedi. Eker, Kaşıkçı'nın öldürülmesinden günler önce başlayan dikkatli planlamanın, Otaibi'nin Türk soruşturmasına merkezi bir figür yaptığını söyledi.

Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi konsolosluğuna girmesinden sonraki haftalarda Suudi Arabistan ve Türkiye, başına gelenler hakkında çelişen versiyonlar sundular. Türk yetkililer, kasıtlı bir cinayetin işlendiğini kanıtladıklarına dair kanıtlar çıkarsa da, Suudi Arabistan, başlangıçta Khashoggi'nin konsolosluktan çıkarıldığını, daha sonra “haydut” Suudi Arabistan'ın karıştığı iddia edilen bir yumruk savaşında öldürüldüğünü kabul etmeden önce sert bir şekilde konsolosluktan ayrıldığını iddia etti. ajanlar.

Geçtiğimiz yıl Suudi liderliğini eleştiren köşe yazıları yazan Washington Post'a katkıda bulunan Kaşıkçı, 2 Ekim günü öğleden sonra konsolosluğa gitti ve yeniden evlenmesini sağlayacak belgeleri aldı.

Onun ölümü, yüzlerce hapsederek rakiplerine ve eleştirmenlere yönelik acımasız bir baskı peşinde koşarken, evde sosyal kısıtlamaları hafifleten tacı prensin küresel itibarını değiştirdi. Muhammed ayrıca, Virginia'da yaşayan Kaşıkçı, Suudi Arabistan'a geri dönen Kaşıkçı'nın arkadaşları ve diğer sürgünler gibi sürgün edilmiş muhalifleri cezbetmeye çalıştı.

Salı günü Suudi Arabistan simgesi olan iş Konferansın açılışını gibi - taç prensin planının parçası ekonomisini çeşitlendirmek ve petrol geliri olan bağımlılığı azaltmak için - Ülkenin dışişleri bakanlığı videoyu yayınladı bir selfie çektiren, katılımcı bir kalabalık içine ondan.

Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ve Uluslararası Para Fonu İdari Müdürü Christine Lagarde dahil olmak üzere birçok yüksek profilli katılımcının çekilmesine rağmen, bu etkinlik Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Orta Doğu'dan gelenlerle doluydu.

El-Ghobashy Ankara'dan bildirdi. Hudson Washington’dan haber verdi. Beyrut'ta Louisa Loveluck, İstanbul'da Zeynep Karataş ve Washington'daki John Wagner ve Carol Morello da bu rapora katkıda bulundular.

Yorumlar (0)
25°
açık