Kartal'a çöken binada ölü sayısı 6'ya yükseldi!

İstanbul'un Kartal ilçesinde dün çöken 7 katlı binanın ardından felaket devam ediyor. Enkazdaki çalışmalarla ilgili son dakika haberine göre ölü sayısı 6'ya yükseldi...

GÜNDEM 07.02.2019, 17:57
Kartal'a çöken binada ölü sayısı 6'ya yükseldi!

İstanbul'un Kartal ilçesinde dün çöken 7 katlı binanın ardından felaket devam ediyor. Enkazdaki çalışmalarla ilgili son dakika haberine göre ölü sayısı 6'ya yükseldi... İstanbul Kartal'da çöken 7 katıl binada kurtarma çalışmaları devam ediyor. İstanbulValisi Ali Yerlikaya  çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Yerlikaya şunları dile getirdi: "Çalışmalar büyük bir uyum içerisinde devam ediyor. Havva kızımız annesine kavuştu. Havva kızımızın ameliyatla bacağından tedavi sürecinin başarılı geçtiği söylenildi. Annesinin sevinci görülmeye değerdi. 3 tane cansız bedene ulaştığımızı söylemek için huzurlarınızdayız. Hayatını kaybeden kişi sayısı 6'ya yükseldi. 13 kişi de yaralı kurtuarıldı. İkisinin durum ağır"

HAVVA 18 SAAT SONRA SAĞ KURTARILMIŞTI 

Kartal'da çöken bina enkazından 9 saat sonar bir çocuk 18 saat sonra ise 5 yaşındaki Havva Tekgöz sağ çıkarılmıştı. 

BAKAN KURUM: İŞLEM YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da çöken binayla ilgili Çakabey İmam Hatip Ortaokulu'nda  kurulan kriz merkezinde bilgi aldıktan sonra bölgedeki çalışmaları inceledi.Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, akşam  saatlerinden itibaren Valilik koordinasyonunda göçük altında kalan vatandaşlara  erişmek amacıyla yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Kurum, "Çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetti, 12  vatandaşımızı yaralı olarak çıkarmıştık, bir de Havva kızımız vardı. Havva  kızımızı da az önce kurtarma ekiplerimiz çıkardılar ve toplamda 13 tane yaralı  vatandaşımızı göçük altından çıkardık. Yoğun bir şekilde ekiplerimiz  çalışıyorlar." diye konuştu.Etrafta risk taşıyan apartmanların da anlık takip edildiğini  vurgulayan Kurum, "Biliyorsunuz,bodrum katında taşıyıcı kolonlarda hasarlar  mevcut ancak binayı takip ettiğimiz süreçte herhangi bir hareket söz konusu  değil. Kurtarma çalışmalarının binanın temelini boşaltacak şekilde olmaması  noktasında diğer yönden kurtarma çalışmalarını da sürdürüyoruz." ifadesini  kullandı.

Kurum, iki yan binanın da takip edildiğini ve şu an için binalarda  herhangi bir risk olmadığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Alanın geneline baktığınızda maalesef ruhsat projelerinin dışında  yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9,  10 katlı binalar mevcut. Bu binaların da il müdürlüğümüz bünyesinde tespitlerini  yapıyoruz. Bu tespitler çerçevesinde de risk taşıyan binalara da tutulacak  tutanaklar ve bilirkişi raporları doğrultusunda işlem yapacağımızı da buradan  ifade etmek isterim. Bizim için vatandaşımızın canı, malı her şeyden önemli.  Dolayısıyla riskli gördüğümüz alanda ne kadar bina varsa da bu kurtarma  çalışmaları neticesinde, bitiminde o binalarla ilgili de bilirkişi raporları  doğrultusunda işlemler yapılacak."

''GÖÇÜK ALTINDAN SESLER ALIYORUZ''

Bakan Kurum, enkazda ekiplerin arama kurtarma çalışmalarına devam  ettiğini belirterek, "Valiliğimiz koordinasyonunda, Çevre ve Şehircilik İl  Müdürlüğümüz,AFAD ekiplerimiz ve artık makine ekipman da işin içine girdi,  gündüz artık daha iyi ortamlarda, iyi şartlarda ekiplerimiz çalışabiliyorlar.  Göçük altından sesler alıyoruz. İnşallah oradaki yaralı vatandaşlarımıza da hızlı  bir şekilde erişeceğiz. Tekrar tüm milletimizin başı sağ olsun. Yaralılara acil  şifalar diliyoruz. Şimdi yaralı vatandaşlarımızı hep birlikte hastanede ziyaret  etmeye gideceğiz ve burada ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışacak." diye  konuştu.

Yorumlar (0)
19°
açık