Karadeniz'de eylülde deniz keyfi

Samsun'da son 49 yılın en sıcak eylül ayı yaşanırken, bu dönemde önceki yıllarda havaların yağışlı olması nedeniyle denize giremeyen Karadenizliler, plajları hareketlendirdi.

GÜNDEM 17.09.2017, 15:33
Karadeniz'de eylülde deniz keyfi

Karadeniz'in en uzun sahillerinden birine sahip Samsun'da, eylül  ayında plajlarda doluluk yaşanıyor.

Genellikle eylül ayının yağışlı geçtiği ve deniz sezonunun Akdeniz ve  Ege'ye göre erken bittiği bölgede, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden  sıcaklıklar, işletmecileri ve denizseverleri mutlu etti.

Eylül ayında denize giren vatandaşlar, sıcak havanın tadını çıkardı.

Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdür Vekili Yücel Yüce, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Türkiye'de olduğu gibiKaradeniz Bölgesi'nde de eylül ayı  olmasına rağmen sıcak hava dalgası görüldüğünü söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nde uzun yıllar ortalamasına göre eylül ayının  yağışlı geçtiğini, bu yıl ise sıcaklıkların yüksek seyrettiğini dile getiren  Yüce, "Bu sene eylül ayında sıcaklıkların biraz artması ile yağış eksikliği  görülüyor ancak bu endişe edilecek bir durum değil. Türkiye genelinde aynı  şekilde sıcaklık yüksek gösteriyor kendini. Samsun'da en yüksek sıcaklık 1968  yılında 38,3 derece olarak görülmüş. Bu yıl ise geçtiğimiz günlerde eylül ayı  için o sıcaklık değerinden sonraki en yüksek değer olan 35,1 derece ölçüldü."  dedi.

Türkiye'de yaz ortalama sıcaklığı 2017 yılında 1,1 derece arttı

İklim değerlendirmesi yapılabilmesi için en az 30 yıllık verilerin  incelenmesi gerektiğini vurgulayan Yüce, "Türkiye'de 1981 yılından bu yana  yapılan analizlerde yaz mevsimi ortalama sıcaklığı 23,5 derece olmuştur. 2017  yılı yaz mevsimi ortalama sıcaklığı ise 24,6 derece belirlendi. Yani bu yaz hava  sıcaklığı, mevsim normallerinin 1,1 derece üzerinde gerçekleşmiştir. Tabii bu,  sıcaklıklar hep artacak anlamına gelmiyor. Bunun belirlenebilmesi için en az 100  yıl ölçümlerin yapılması ve verilerin analiz edilmesi gereklidir." ifadelerini  kullandı.

Yüce, Türkiye'de hava sıcaklılarının bugünlerde mevsim normallerinin  5-9 derece üzerinde seyrettiğine işaret ederek, "Türkiye cuma gününe kadar sıcak  hava dalgasının etkisi altında kalacak. Önümüzdeki hafta da sıcaklıkların bu  hafta gibi mevsim normallerinin 5-9 derece üzerinde seyredeceğini görmekteyiz.  Yağış beklemiyoruz. Gelecek hafta sadece Trakya yöresinde yağış beklentisi var."  değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)