Kara Harp Okulu'na WhatsApp'tan çağırmışlar!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara Kara Harp Okulu'ndaki (KHO) faaliyetlere ilişkin iddianamede, şüphelilerin KHO'ya WhatsApp üzerinden verilen talimatlarla çağrıldıkları belirtildi.

Kara Harp Okulu'na WhatsApp'tan çağırmışlar!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin  darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi yaptıkları WhatsApp yazışmalarına da  yer verildi.

Buna göre, eski Tabur Komutanı Kurmay Binbaşı HASAN Hüseyin Eçik,  Malazgirt Taburu WhatsApp Grubu'nda 15 Temmuz'da ilk olarak saat 21.12'de "Tüm  personel derhal mesaiye gelsin" mesajını attı.

Eçik, daha sonra saat 21.24'ten 22.32'ye kadar "Acele edin", "Tüm bl  ve tk k ları", "Okulda olanlar bu kanaldan burada olduğunun tekmilini versin",  "Tüm bl k ları bana mutlaka bilgi versin", "Dışarıda olanlara mutlaka ulaşın"  mesajlarını gönderdi. Bu mesajların ardından harekete geçen şüpheliler, peyderpey  KHO'da toplandı.

Ayrıca "Harbiyeli takviye ihtiyacı olan var mı" diye soran Eçik'e,  gruptaki diğer komutanlar sürekli mevcut ve yaşananlar hakkında bilgi aktardı.

Eçik, harp okulu personelinin nizamiyeden girişine kontrollü izin  verilmesi, emirsiz hareket edilmemesi, silahların kontrollü olması, nizamiyelerde  yoklama alınması talimatlarını da buradan gönderdiği mesajlarla verdi.

"Toplu gösteri ve taşkınlıklarda havaya ateş açın, muhatap olmayın"  mesajlarını gönderen Eçik, mesajlarıyla yönlendirmeler yaptı ve nizamiyeye  kimsenin yaklaştırılmamasını istedi.

Eçik, Sabah 09.50'de ise "Arkadaşlar, bize verilen emirleri uygulamaya  çalıştık ancak çıkan haberlerden anlaşıldığı üzere gnkur bşk dahil olmak üzere  çoğu komuta kademesini alıkoymuşlar. Bu safhada bize verilen emirlerin yanlış  olduğunu ve Harbiyelileri bu kapsamda riske atmamayı düşünüyorum. Dolayısıyla  Harbiyeliler ve bl ve tk k ları yerlerine geçsinler", "Silahları şarjörleri  depoya koyun", "Askerler nöbet sistemini çevirsin" mesajlarını gönderdi.

Ayrıca, izindeki bazı harbiyelilerin yapılması gereken bir şey olup  olmadığını sorduğu da yine WhatsApp mesajlarına yansıdı.

Bu arada, grupta bazı takım ve bölük komutanlarının 15 Temmuz  öncesinde izinden dönen öğrenciler ile mevcut hakkında bilgi paylaşması da  dikkati çekti.

Başka bir dosyada sanık olarak yargılanan ve TRT'de darbe bildirisini  okuttuğu belirtilen eski Kurmay Yarbay Ümit Gencer'in aynı WhatsApp grubunda, 15  Temmuz öncesindeki yazışmaları da iddianamede yer aldı.

Buna göre Gencer, grupta paylaştığı mesajla 15 Temmuz akşamı ve hafta  sonu okulda kaç kişinin kalacağını öğrenmek istedi. Gencer, gruba "Cuma akşamı da  gidenler kaç kişi olacak? Yani hafta sonu kaç kişi kalacak onu da çıkaralım.  Ayrıca, KKKurBşk ile yürüyüş olabilir. Hafta sonu kalacakların kaçında eğitim  elbisesi var. Sorarken Mamak yürüyüşü var demeyin :) Taburu devretmeden bi final  yürüyüşü. Tüm Tk./Bl.k.lari davetlidir ;)" mesajlarını attı.

Dekanlık grubu mesajları

İddianamede "Dekanlık WhatsApp grubu"ndaki mesajlara da yer verildi.

Bu grupta da 15 Temmuz gecesi ilk mesajı saat 23.07'de dosyanın  şüphelilerinden eski Binbaşı Devrim Çamur'un attığı belirtildi.

Buna göre Çamur, "Tüm personel en seri vasıta ile okula hemen  gelecektir", "Yollar kapalı olduğundan araçlar en yakın mesafede bırakılarak  yürüyerek gelinecektir", "Bu ileti tüm personele iletilecektir", "Çok ivedi  herkes mesaiye şimdi gelecektir" mesajlarını gönderdi.

Ayrıca, grupta "Mustafa bcvs" ismiyle kayıtlı kişinin, saat 23.21'de  attığı "Polis izinleri iptal polisler kamu binalarını korumaya alıyor ele  gecirilmesinndiye" mesajı dikkati çekti.

Çamur, sonraki saatlerde attığı mesajlarda, astsubaylar, şehir dışında  izinli olanlar dahil herkesin okula gelmesini istedi.

Televizyonlar açıkmış

İddianamede, Kara Harp Okulu Komutanlığında o gece televizyonların  kullanımına ilişkin bilgiler de yer aldı.

Okulda toplam 111 televizyonun bulunduğu ifade edilirken, İstihbarat  Kısım Amirliğinde, öğrenci gazinosu üst katında, memur dinlenme odasında, öğrenci  gazinosunda, kadın harbiyeli dinlenme odasında, dekanlık öğretim destek şube  müdürlüğü makam odasında, dekanlık ikmal şube müdürlüğü makam odasında, dekanlık  sosyoloji bölüm başkanı makam odasında, dekanlık kafeteryasında bulunan  televizyonların kullanıldığı belirlendi.

YORUM EKLE