16 Şubat 2017 Perşembe 22:56
Kandilli Rasathanesi'nden çok önemli büyük deprem açıklaması

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde düzenlenen  deprem değerlendirme toplantısına, Prof. Dr. Özener ile İstanbul Vali Yardımcısı  Halil Serdar Cevheroğlu, BÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Afet ve Acil Durum  Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yöneticileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Özener, gazetecilerin Çanakkale'de son günlerde yaşanan depremleri  sorması üzerine, Çanakkale'deki depremi yaşayan tüm vatandaşlara geçmiş olsun  dileklerini iletti.

Vatandaşların, deprem ve sonrasında Valilik ve afad’ın uyarılarına  kulak asmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Özener, "Şubat ayının 6'sında  başlayan deprem etkinliği sürmekte. İlk belirleme ve ilk açıklamalarımızda da bu  deprem etkinliğinin bir hafta, 15 gün, hatta daha uzun sürebileceğini söylemiştik  ve web sitemizden de takip edebileceğiniz üzere, deprem etkinliği büyüklükleri  azalarak sürmekte. Bunlar daha uzun sürebilir, yani bir hafta 15 gün daha da  devam edebilir." ifadelerini kullandı.

Özener, "Depremlerin öncü veya artçı olduğu yönünde bir bilgi var mı?"  sorusu üzerine, "Bunu maalesef bilemiyoruz, öncü olup olmadığını. Ancak büyük bir  deprem gerçekleştikten sonra, 'bu öncüydü' diyebiliyoruz." dedi.

"Küçük depremlerin büyük bir depremi engellemesi mantıklı gelmiyor"

"Daha önce 5 büyüklüğündeki depremlerin 7 şiddetindeki bir depremin  enerjisini azalttığını söylemiştiniz. Bunların bölgedeki ve hatta İstanbul’daki  bir depremin etkisini azalttığını söyleyebilir miyiz?" sorusu yöneltilen Özener,  şunları söyledi:

"(İkisi birbirinden bağımsız) demiştik. Yani Çanakkale'de olan  depremlerle Marmara’da beklediğiniz depremin birbiri ile alakası olmadığını  söylemiştik. İstanbul özelinde, özellikle söylemiştik. Depremlerin  büyüklüklerinden bahsederek, enerjisinden bahsederek, bir beşli depremin 32 tane  5’lik depremin, bir tane 6'lık depreme karşılık geldiği 32x32’lik depremin bir  tane 7’lik deprem enerjisini karşılayabileceğini söyledik. O kadar sıklıkta 5'lik  deprem olmayacağı için, olan küçük depremlerin büyük bir depremi engellemesi  bilimsel olarak mantıklı gelmiyor."

Prof. Dr. Özener, Çanakkale'deki depremlerin İstanbul depremini  tetiklemesinin söz konusu olup olmayacağı sorusuna da şöyle cevap verdi:

"Yok, hayır. Daha önce de söylediğim gibi birbirinden bağımsız faylar  ve yerlerden bahsediyoruz. İstanbul’u bekleyen, Marmara Denizi’nde olacak ve  İstanbul’u etkileyecek bir deprem beklentisi, şüphe götürmez bir gerçek. Bunun  zamanını verme şansımız yok. Bunun için bir süre vermek çok anlamlı değil.  Bilimsel olarak anlamlı değil. Çünkü şunu biliyoruz; Marmara’dan geçen bir fay  hattı var, bu fay hattı, tarih boyunca sürekli depremler üretmiş ve bu deprem  enerjisi birikiyor sürekli ve bir yerde tekrarlayacak bu. Bunun ne zaman  tekrarlayacağını, maalesef bilemiyoruz. Bütün beklenti İstanbul’u etkileyecek  7’nin üzerinde bir depremin olacağı yönünde ama kesinlikle ve kesinlikle zaman  veremiyoruz."

Depremle ilgili görüş alışverişinde bulunulacak

Vali Yardımcısı Cevheroğlu da bilim adamlarının öneri ve görüşlerini  öğrenmek istediklerini anlatarak, "Bütün bilimsel veriler ışığında, bilim  adamlarının rehberliğinde konuları değerlendireceğiz." dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Özkan da bir araya geliş  sebeplerinin, İstanbul'un deprem süreçleri ve hazırlıklarıyla ilgili yapılmış  olanlar ve bundan sonra yapılacaklar konusunda, Valilik, AFAD ve öğretim  üyeleriyle görüş alışverişinde bulunmak olduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler:
DepremSON DEPREM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.