Kanada tüm Yezidilere kapılarını açtı

Parlamento, çoğunluğu Irak'ta bulunan Yezidilerin ülkeye getirilmesi için dört aylık plan içeren tasarıyı oy birliğiyle kabul etti. Yezidilere herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor.

Kanada tüm Yezidilere kapılarını açtı

Kanada, soykırım tehdidi altında olduğunu daha önce ilan ettiği Yezidiler için kapılarını açtı.

Ana muhalefet Muhafazakar Parti milletvekilleri tarafından verilen ve Irak'taki YezidilerinKanada'ya getirilmesini öngören tasarı, Kanada Federal Parlamentosu'nda oylandı.

Dışişleri Bakanı Stephane Dion'un daha önce Yezidilerin maruz kaldığı olumsuz koşulları 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından tasarı, parlamentodaki tüm partilerin 'evet' oyu vermesiyle kabul edildi.
Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, tasarının kabulünün ardından yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin ihtiyacı olanlara koruma sağlayan uzun ve gurur verici bir geleneğe sahip olduğunu belirtti.

Parlamentoda tüm partilerin oyu ile benimsenen kararın, Kanada halkının da aynı duyguları taşıdığının bir göstergesi olduğunu vurgulayan McCallum, "Zulme maruz kalmış ve çok acılar çekmiş Yezidilere tüm partilerin oy birliği ile kucak açmasından mutluyum. Hükümet, risk altındaki Yezidileri ülkeye getirmeye kararlıdır. Bu kararla 120 gün içinde Yezidi topluluğunu ülkeye getirmek amaçlanmaktadır" dedi.

BİR BÖLÜMÜ TÜRKİYE VE YUNANİSTAN'DA
Bakan McCallum, parlamento binasından ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada ise, Yezidiler için bir sayı sınırlaması olmadığını söyledi.
Yezidilerin büyük çoğunluğunun Irak'ta terör örgütü IŞİD tehdidi altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını, bir bölümünün ise Türkiye ve Yunanistan'a sığındığını hatırlatan McCallum, "Yezidileri, bulundukları her bölgenin artı ve eksilerini hesap ederek Kanada'ya getirmeye başlayacağız" açıklamasını yaptı.

McCallum, Yezidilerin ülkeye getirilmeye başlanacağı tarih konusunda bilgi vermedi.
Ezidiler, IŞİD'in Musul'u ele geçirip Sincar Dağı'na saldırmasıyla katliama uğramıştı. On binlerce kadın ve çocuğun yollara döküldüğü günlerde Türkiye'ye geçebilenler Mardin, Batman, Diyarbakır ve Şırnak'a sığınmıştı. Ağustos 2014'te Habur Sınır Kapısı'ndan geçenlerden bazıları boş konutlara yerleştirilmişti.

YORUM EKLE