26 Temmuz 2016 Salı 15:50
Kamuda 47 bin 188 kişi görevden uzaklaştırıldı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 47 bin  188 personel görevden uzaklaştırıldı. 
 
 AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Başbakanlık, Dışişleri  Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Ekonomi  Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ),  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Tütün ve AlkolPiyasası  Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da aralarında bulunduğu birçok kamu kurum ve  kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi.
 
Dışişleri Bakanlığında yapılan çalışmalar kapsamında merkezdeki  büyükelçiler Gürcan Balık ve Tuncay Babalı görevden alındı.
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) 23 personel görevden  uzaklaştırıldı.
 
 Diyanet İşleri Başkanlığınca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında  çeşitli kademelerde görevli 3 il müftü yardımcısı ile 19 ilçe müftüsünün de  aralarında bulunduğu 620 kişinin daha görevden uzaklaştırıldığı duyuruldu. Açığa  alınan personel sayısı bin 112'ye yükseldi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile bağlantılı 97 personel daha  açığa alındı, bu rakam toplamda 167'ye çıktı.
 
Önceki günlerdeki görevden almalar
 
  FETÖ ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında,  Kalkınma Bakanlığında açığa alınan personel sayısı 82'ye ulaştı.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili  kurumlarında 560, Ekonomi Bakanlığında 15, TÜİK'te 21 personel açığa alındı.
 
  BTK merkez ve taşra teşkilatında görevli 170 kişi için aynı işlem  uygulanırken, kurum destek hizmetlerinde çalışan 58 personele görevden el  çektirildi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında toplam açığa alınan personel  sayısı 599 oldu.
 
 DHMİ Genel Müdürlüğünde 139, TAPDK'da 8 personel görevden  uzaklaştırıldı.
 
TOKİ Başkanlığında görevli 22 personel açığa alındı, TÜRKSAT AŞ'de 29  kişinin iş akitleri feshedildi.
 
 Hazine Müsteşarlığında 2 genel müdür, bir genel müdür yardımcısı ve 5  daire başkanı dahil 62 kişi açığa alındı.
 
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı ilgili ve  ilişkili kurumlarda 529 kişi görevden uzaklaştırıldı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığında merkez ve taşra teşkilatında görevden  uzaklaştırılan personel sayısı 197'ye ulaştı.
 
 MEB'de 42 bin 767 personel görevden uzaklaştırıldı
 
MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı  kamu personeline yönelik yürütülen çalışma kapsamında 21 bin 738 personel ile 21  bin 29 öğretmen açığa alındı. Böylece MEB'de görevden uzaklaştırılan personel  sayısı 42 bin 767 oldu.
 
Milli Savunma Bakanlığınca 262 askeri hakim ve savcı görevden  uzaklaştırıldı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile irtibatlı 58'i Tapu ve  Kadastro Genel Müdürlüğünden olmak üzere çeşitli unvanlarda 70 personel görevden  el çektirildi.
 
 Ankara Üniversitesinde görevli 4 öğretim elemanı ile Bülent Ecevit  Üniversitesinde 20'si öğretim üyesi 11'i idari personel olmak üzere 31 kişi açığa  alındı.
 
TRT'de 300, RTÜK'te de çeşitli unvanlardaki 29 personel görevlerinden  uzaklaştırıldı.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.