04 Aralık 2016 Pazar 22:39
“Kafayı kaldıranların kafasını ezerek bugünlere geldik”

Yıldırım, Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen ödül töreninde  konuştu.

Bu yıl 12'ncisi gerçekleştirilen törende bulunmaktan mutluluk  duyduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, Kayseri'de bugün 11'inci Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül'ün adını taşıyan müze ve kütüphanenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile Türkiye'ye Kafkasya'dan, Avrupa ve Asya'dan gelen misafirlerle  yaptıklarını hatırlattı.

Yıldırım, binlerce Kayserilinin katımıyla toplu açılışlar yaptıklarını  kaydederek, bu akşam, ihracat sıralamasında yer alan sanayi kuruluşlarının  ödüllendirileceğini söyledi.

"Ödül, önemli birşey. Marifet iltifata tabidir. 'Alıcısı olmayan mal,  metadır' derler. Onun için ödüllendirmek, her zaman daha büyük başarıların  kapısını açar." diyen Binali Yıldırım, ödül alacak tüm firmaları ve çalışanlarını  yürekten tebrik etti.

Yıldırım, Kayseri'nin geleneksel olarak üreten, ürettiğini refaha  dönüştüren, ihracat yapan ve Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine katkı sağlayan  illerden biri olduğunu belirterek, Kayseri'nin 83 ülkeden daha fazla nüfusa ve 90  ülkenin toprağından daha geniş il sınırına sahip olduğunu, büyük sanayi  kuruluşları ile Türkiye'deki iller arasında 7'nci sırada bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin 6'ncı büyük tekstil ihracatçısı Kayseri'nin 163 ülkeye  ihracat yaptığını kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bütün bu rakamlar gösteriyor ki  Kayseri, sanayinin ve ticaretin merkez şehirlerinden biri haline gelmiş. Türk  ekonomisinin nabzının attığı, yatırımın, üretimin, istihdamın her yıl artış  gösterdiği yıldız şehirlerimizden bir tanesidir Kayseri." diye konuştu.

Kayseri'nin tarih boyunca hep "ticaret şehri" olduğunu aktaran  Yıldırım, 14 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde Kayseri'ye ve Türkiye'ye çok  büyük hizmetler yapıldığını anlattı.

Binali Yıldırım, "Bir Türkiye'yi 3 Türkiye yaptık. 3'e katladık. 2002  yılından beri Kayseri'ye kamu yatırımlarının tutarı 13 milyarı geçti. Bu dönemde  şehrin ihracatı 351 milyondan 1,5 milyarın üzerine çıktı. Demek ki 5 kat bir  büyümeden bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yolları böldük hayatları birleştirdik"

Yıldırım, Kayseri'nin doğalgazla en önce buluşan illerin başında  geldiğini dile getirerek, bu dönem içerisinde Kayseri'ye 515 kilometre bölünmüş  yol yaptıklarını, şehri Nevşehir'e, Niğde'ye, Sivas'a, Yozgat'a bölünmüş yollarla  bağladıklarını söyledi.

"Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti  birleştirdik." diyen Başbakan Yıldırım, "Şimdi artık sıra Kayseri'ye hızlı trenin  gelmesinde. İnşallah bununla ilgili çalışmalarımızı da süratle sürdürüyoruz.  Böylece Ankara'dan Kayseri'ye, Ankara'dan Sivas'a, Ankara'dan İstanbul'a,  Ankara'dan Konya'ya ülkemizin 3 büyük başkentini Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye  Cumhuriyeti'nin başkentlerini hızlı tren ağlarıyla örüyoruz. Kayseri-İstanbul  ulaşımı artık çok daha hızlı ve kolay olacak." şeklinde konuştu.

Yıldırım, Türk ekonomisi üzerine bugünlerde karamsar senaryo yazmaya  çalışanların olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidarında 14 yıl boyunca biz sadece memlekete, millete  hizmet etmekle kalmadık. 14 yıl içerisinde vesayet odaklarıyla da kumpaslarla da  mücadele ede ede bugünelere geldik. Hem hizmeti aksatmadık hem de kafayı  kaldıranların kafasını ezerek bugünlere geldik. Çünkü millet iradesinden başka  irade asla kabul etmedik, tanımadık. AK Parti iktidarında bugüne kadar yaşanan  olayları hatılayın. Birkaç tanesini ben söyleyeyim; İlk karşılaştığımız vesayet,  cumhurbaşkanlığı seçimidir, 367 icadıdır. Hemşeriniz, sizin evladınız Abdullah  Gül'ü 363 vekili olan AK Parti'ye seçtirmediler, yeni icat çıkardılar. 'Siz  misiniz öyle yapan' dedik, biz de 'her derdin devası millettir' dedik, millete  gittik ve düğümü millet çözdü. Ve artık cumhurbaşkanını millet doğrudan seçiyor  ve Türkiye'nin, milletin oylarıyla, yüzde 52 oyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanımız  da Recep Tayyip Erdoğan'dır, liderimizdir, kurucu genel başkanımızdır."

"Alçaklara geçit verilmedi"

Vesayet ve şer odaklarının bununla kalmayıp, milletten yüzde 48 oy  almış AK Parti'yi kapatmaya kalktığını anımsatan Binali Yıldırım, bu badireyi de  atlattıklarını söyledi.

Yargı darbesine karşı ise Anayasa değişikliği yaptıklarını anlatan  Yıldırım, "Bu da yetmedi bu sefer Gezi olaylarını, 17 Aralık'ı başlattılar. Bütün  bunları geçtikten sonra altın vuruşlarını yapmaya kalktılar 15 Temmuz'da. 15  Temmuz Türkiye'nin 2'nci istiklal mücadelesidir. 15 Temmuz, bu aziz milletin  alçak Feto terör örgütüne dersini verdiği gündür. Bu büyük millete, Türkiye'ye  darbe yapmak isteyen bu alçaklara millet darbe yapmıştır, onları bin pişman  etmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dik duruşu, dirayeti, hükümetin kararlılığı  ve milletin cesaretinin alçaklara geçit vermediğini belirten Başbakan Yıldırım,  bu vesileyle bütün şehitleri rahmetle, şükranla andığını ifade ederek,  mekanlarının cennet olması temennisinde bulundu.

Yıldırım, gazilere de hayırlı ömürler diledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhurbaşkanımızın bir sözü  var, 'Kurumları cezalandırmak yanlıştır, hatalı olan kimse onu cezalandırmak  gerekir.' Biz de bu örgütün (FETÖ) ele geçirdiği şirketlerden, bu alçakları  temizliyoruz. Şirketler üretim yapıyor, istihdam yapıyor ve binlerce insan  çalıştırıyor. Bunlar faaliyetlerine devam edecek. Başka şirketlerle alımlar  yapacak, satımlar yapacak. Bunun için sorgu sual yok. İşimiz şirketler değil,  kurumlar değil, işimiz bilfiil, bu terör örgütünün içine bulaşmış, gırtlağına  kadar terör örgütüyle birlikte olmuşlardır." dedi. 

Yıldırım, Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen ödül töreninde  yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekonomiyle ilgili çıkarılan dedikoduların, olmsuz  propagandaların ilk defa yaşanmadığını söyledi.

İlk olumsuz propagandaların 2006'da yaşadığını belirten Yıldırım, o  yıl gerçekleşen ekonomik dalgalanmaların üstesinden gelmeyi başardıklarını  kaydetti.

Yıldırım, 2009'da küresel krizin geldiğine işaret ederek, "2009  krizini de Cumhurbaşkanımız, 'teğet geçecek' dedi, tiye aldılar. Dünya kasıp  kavruldu, Türkiye krizi teğet geçti, hatırlayın. Biz de 'krize inat yatırıma  devam et' prensibiyle yolları, köprüleri, hastaneleri, okulları, tünelleri ara  vermeksizin, hız kesmeksizin yapmaya devam ettik. Böylece o büyük krizi de  atlattık." diye konuştu.

Şer odaklarının bu krizin ardından Gezi olaylarını planladığına  dikkati çeken Yıldırım, Türkiye'yi sandıkta yenemeyenlerin, millet iradesinin  üzerine gelemeyenlerin çeşitli oyunlarla Türkiye'yi güçten düşürmeye çalıştığını  ifade etti.

Yıldırım, şer odaklarının, Gezi olaylarından da sonuç alamadığını dile  getirerek, şöyle konuştu:

"Bu sefer 17 Aralık'a geldiler. 17 Aralık'ta da derslerini aldılar. En  son çaresiz kaldılar, milletin tankını, topunu, helikopterini, uçağını çalarak,  milletin parasıyla, milletin alın teriyle alınan, ülke güvenliği için hazırlanan  bu silahları asker kılığına girmiş alçaklar, bölücü terör örgütünün mensupları o  gece altın vuruşlarını yapmaya çalıştılar. Ancak Başkomutan, Cumhurbaşkanı, 'Ey  milletim, alçaklara geçit vermeyelim, inin meydanlara' dedi, hepiniz indiniz  meydanlara. Aziz millet, o büyük millet, o gece ikinci kurtuluş savaşı destanını  yazdı."

Milletin duruşu, kararlılığının ülkenin geleceğini kurtardığını ifade  eden Yıldırım, darbe girişimi esnasında Kayseri'nin de sağlam bir duruş  sergilediğini anlattı.

Bu duruşu yabancıların anlayamadığını aktaran Yıldırım, "Yabancılar,  'Nasıl oluyor, tank yok, silah yok, bu darbe nasıl başarısız oldu.'  Şaşkınlıklarını o kadar ileriye götürdüler ki televizyon programlarında bir  dahaki sefer darbe yapmaya kalkarlarsa 10 altın kural ne, nelere dikkat etmeleri  gerektiğini anlatmaya kalktılar. Kimin dost, kimin düşman olduğunu biz o gece  gördük. O gece 79 milyon, vatan evladıyla, yüreği bir çarpan duasıyla, desteğiyle  bizimle beraber olan bütün dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz." ifadesini  kullandı.

"Hainlere geçit yok"

15 Temmuz'u fırsat bilip gerçek kimliğini ortaya koyanları da bir  kenara yazdıklarını ifade eden Yıldırım, bugünlerde yine küresel piyasalarda bir  hareketlenme olduğunu anımsattı.

Yıldırım, 15 Temmuz'da sonuç alamayan Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) milletten topladığı himmetleri, oluk oluk lobi şirketlerine aktardığına  dikkati çekerek, bu hareketle Türkiye ekonomisini kötülemeyi hedeflediklerini  söyledi.

Bu örgütün eli kanlı bir terör örgütü olduğunu ve bununla ilgili  hiçbir şüphenin bulunmadığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi örgütün 3 ayağı var. 1 ihanet  içinde olanlar, 2 ticaret içinde olanlar, 3 ibadet içinde olanlar. İbadetle  ilgilenenlere bizim diyecek bir şeyimiz yok. İş dünyamızın rahat olmasını  istiyorum. Cumhurbaşkanımızın bir sözü var, 'Kurumları cezalandırmak yanlıştır,  hatalı olan kimse onu cezalandırmak gerekir.' Biz de bu örgütün (FETÖ) ele  geçirdiği şirketlerden, bu alçakları temizliyoruz. Şirketler üretim yapıyor,  istihdam yapıyor ve binlerce insan çalıştırıyor. Bunlar faaliyetlerine devam  edecek. Başka şirketlerle alımlar yapacak, satımlar yapacak. Bunun için sorgu  sual yok. İşimiz şirketler değil, kurumlar değil, işimiz bilfiil, bu terör  örgütünün içine bulaşmış, gırtlağına kadar terör örgütüyle birlikte olmuşlardır."

"Milletin verdiği karar karşısında boynumuz kıldan incedir"

Gelişmelere göre yeni tedbirlerin hazırlıklarını yaptıklarını bildiren  Yıldırım, bunları da yakın zamanda devreye sokacaklarını söyledi. Yıldırım,  "Kafanız karışık olmasın. Belirsizlik filan yok. Her şey net, ayna gibi.  Evelallah, cumhurbaşkanlığı sistemini de hallediyoruz. Yolumuza devam ediyoruz."  dedi.

Cumhurbaşkanlığı sistemi için de adım attıklarını ve değişiklik  teklifini önümüzdeki hafta Meclise getireceklerini anlatan Yıldırım, bu konuda  MHP ile çalışma içinde olduklarını anımsattı.

Yıldırım, önemli bir mesafe katettiklerini belirterek, "Meclisin önüne  getireceğiz, takdir yüce Meclisin. Meclisten sonra yine size geliyoruz. Çünkü  nihai karar milletin kararıdır. Milletin verdiği karar karşısında boynumuz kıldan  incedir." diye konuştu.

Büyük Türkiye hayaline emek veren, risk alan, yatırım yapan  sanayicileri tebrik ettiğini vurgulayan Yıldırım, "İş dünyamızın, esnafımızın hiç  ama hiç, zerre kadar gelecek kaygısı olmasın. Türkiye'nin yarını bugünden çok  daha güzel olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.