Kaçıkçı cinayeti emri veren kişi açıklandı- Kaşıkçı cinayetinde Flaş İtiraf

Suudilerin iddianamesinde Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin "Parçalanarak konsolosluk dışına çıkarıldı" ifadesi yer aldı. ''Kaşıkçı'nın öldürülmesi için ekip kurma emrini eski istihbarat başkan yardımcısı verdi'' itirafı geldi.

GÜNDEM 15.11.2018, 14:05
Kaçıkçı cinayeti emri veren kişi açıklandı- Kaşıkçı cinayetinde Flaş İtiraf

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini soruşturan Suudi savcı, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı. Suudilerin iddianamesinde Cemal Kaşıkçı'nın cesedi için de "Parçalanarak konsolosluk dışına çıkarıldı" ifadesi yer aldı. İddianamede "Kaşıkçı'nın öldürülmesi için ekip kurma emrini eski istihbarat başkan yardımcısı verdi" ifadelerine yer verildi.

Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, 11 zanlıdan 5’i için idam cezası istendiğini açıkladı. Açıklamada, “Ölümünde boğuşma ve öldürücü dozda ilaç verilmesi etken oldu” ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın danışmanı Kahtani hakkında da soruşturma açıldı ve Suudi Arabistan’dan çıkışı yasaklandı. Savcı, Kahtani’nin cinayet ekibiyle görüştüğünü açıkladı.

Açıklamada ayrıca, “Kaşıkçı’nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaştık. Cinayet talimatını timin başındaki isim verdi” denildi.

Savcı, bir kişinin konsolosluktaki güvenlik kameralarını cinayetin işlendiği gün devre dışı bıraktığını ifade etti.

Kaşıkçı’nın cesedinin akıbetine ilişkin araştırmalar sürmesine karşın, cenazesi bulunamazken, Suudi Savcı, “Cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı” dedi.

Suudi Arabistan Başsavcılığının iddianamesinde: “Kaşıkçı’nın öldürülmesi için ekip kurma emrini eski istihbarat başkan yardımcısı verdi”    ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)