Kabus bu sefer Adana'ya sıçradı! Ölenlerin sayısı 3'e yükseldi...

Mersin'de 8 kişinin ölmesinin ardından bu sefer Adana'da 3 kişi alkol zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Uzmanlar "Etil alkol olduğunu zannettikleri ürünleri kullanmak isterken metil alkol kullanıyor insanlar. Bunları internetten temin ettiğini söyleyen hastalarımız da vardı. İnternet alışverişinde dikkatli olmalılar" uyarısı yaptı.

GÜNDEM 11.07.2019, 18:35
Kabus bu sefer Adana'ya sıçradı! Ölenlerin sayısı 3'e yükseldi...

Adana'da, metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınan bir kişi daha yaşamını yitirdi. Adana'da önceki akşam M.G., metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Adana ŞehirEğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alınan M.G., doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.Aynı gün metil alkolden zehirlenip Adana'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne kaldırılan 3 kişiden 2'si yaşamını yitirmiş, diğeri ise tek gözünü kaybetmişti. M.G.'nin de hayatını kaybetmesiyle, Adana'da sahte alkol nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3'e yükseldi.

ÇÜ Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Acil Tıp Ana Bilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, beraberinde Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Rana Dişel ile hastane önünde metil alkol zehirlenmelerine ilişkin  açıklamalarda bulundu. Sebe, hastanelerine son 1 ayda metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle 9  başvuru yapıldığını belirterek "Geliş şikayetleri görme bozukluğu, bilinç  bozukluğu, kusma, göğüs ağrısı ve nefes darlığıydı." dedi.

  Metil alkol zehirlenmelerinin hastalarda büyük sıkıntılara yol  açtığını anlatan Sebe, şöyle devam etti:

 "Metil alkol zehirlenmeleri körlüğe, ölümlere yol açıyor. Komaya neden  olabiliyor ve bu nedenle hastalarımızı kaybedebiliyoruz. Metil alkolünün çok az  bir miktarı dahi ölüme neden olabilir. Hastanemize gelen ilk 6 hastamızdan  2'sinde görme kaybı oluştu. Son 3 kişide ise 2 kişi, yapılan tüm müdahalelere  rağmen kaybedildi. Birinin de bir gözünde tam hasar, diğer gözünde kısmi görme  kaybı oluştu. Metil alkol zehirlenmelerinde erken teşhis çok önemli. Görme kaybı  olduktan sonra bunun geri döndürülmesi çok zor ve imkansız hale gelebiliyor.  Erken dönemde hastayı yakalayabilirsek onları yaşatma, tedavi etme, görme  bozukluğunun önüne geçme, hayatlarını kurtarma şansımız olabiliyor."

 İnternetten alışverişe dikkat

Doç. Dr. Rana Dişel de vatandaşların bandrolsüz ürünlerden uzak  durması gerektiğini vurgulayarak, "Etil alkol olduğunu zannettikleri ürünleri  kullanmak isterken metil alkol kullanıyor insanlar. Bunları internetten temin  ettiğini söyleyen hastalarımız da vardı. İnternet alışverişinde dikkatli  olmalılar." ifadelerini kullandı.

14 GÜNDE, 12 ÖLÜM

Mersin'de son 14 günde metil alkol zehirlenmesiyle hastanelere başvuran 31 kişiden 8'i, Niğde'de 1 kişi yaşamını yitirmişti. Adana'da yaşamını yitirenlerle birlikte, 3 ilde metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirenlerin sayısı 12 oldu.

Yorumlar (0)