Kabe'de fırtına çıktı!. Kabe hiç böyle görüntülenmemişti. Kabe'nin örtüsü açılınca...

Kabe'de fırtına çıkınca örtü açıldı ve Kabe daha önce hiç böyle görüntülenmemişti. Yarın değiştirilmesi planlanan Kabe örtüsü meydana gelen fırtına sebebi ile açıldı. Yaklaşık yarım saat süren fırtına ve yağmur akıllara 2015’te Kabe’de rüzgar sebebiyle yaşanan vinç kazasını getirdi. Hacı adayları kafileler halinde Arife günü sabahına kadar Arafat’a çıkmaya devam edecek.

GÜNDEM 20.08.2018, 01:31 20.08.2018, 02:13
Kabe'de fırtına çıktı!. Kabe hiç böyle görüntülenmemişti. Kabe'nin örtüsü açılınca...

Kabe hiç böyle görüntülenmemişti.. Yarın değiştirilmek üzere sökülen Kabe örtüsü Mekke’de meydana gelen fırtına sonucu açıldı. Kâbe’nin büyük bir kısmını daha önce hiç açık görmeyen hacılar şaşkınlık yaşadı. Arafat’a doğru yola çıkan hacı adayları fırtına sebebi ile zor anlar yaşarken, Kâbe’nin örtüsünün açılması hacı adaylarını korkuttu. 

Mekke’de bulunan 2 milyona yakın hacı adayı, hacı olabilmek için, dün sabah saatlerinden itibaren Mina ve Arafat’a çıkmaya başladı. Akşam saatlerinde Arafat’a giden hacı kafileleri fırtına ve yağmurla karşılaştı. Önce kum fırtınası başladı, gökyüzü karardı, trafik felç oldu.

Yaklaşık yarım saat süren fırtına ve yağmur akıllara 2015’te Kabe’de rüzgar sebebiyle yaşanan vinç kazasını getirdi. Hacı adayları kafileler halinde Arife günü sabahına kadar Arafat’a çıkmaya devam edecek.

Arafat’ta vakfe duracak olan hacı adayları, akşam saatlerinde gün battıktan sonra Müzdelife ve Mina’ya akın edecek.

Eskisi alınırken, aynı anda yenisi çekilen Kabe örtüsünün değiştirilme işlemi saatler sürüyor. Arefe akşamı değiştirilmeye başlanan Kabe örtüsü, bayram sabahına kadar değiştirilmiş oluyor. Saf ipek ve 4 altın parçadan oluşan 47 metre uzunluğundaki Kabe örtüsünün üzerinde altın ve gümüş işlemeli ayet ve dualar da bulunuyor. 

Yorumlar (0)
20°
açık