İzmir'deki patlamanın sırrı ortaya çıktı

İzmir'in Menemen İlçesi’nde, iki ay önce Ö.U.’nun evinde meydana gelen patlamanın ayrıntıları ortaya çıktı. Suriye’deki radikal örgütlerin safında savaşan Ö.U.’nun, evine döndükten sonra gübreyle patlayıcı eğitimi aldığı sırada olayın yaşandığı öğrenildi. Tutuklanan Ö.U.’nun, uyuşturucu suçundan da arandığı açıklandı.

GÜNDEM 16.01.2015, 13:55 18.02.2015, 22:59
İzmir'deki patlamanın sırrı ortaya çıktı

Menemen’de iki ay önce Ö.U.’nun evinde patlama meydana geldi. Evde çocuklarının da bulunduğu sırada meydana gelen küçük çaplı patlamanın ardından çıkan yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Olayın ardından polisin araştırması, gerçeği de ortaya çıkardı.

Suriye’deki radikal örgütlerin saffında savaşan Ö.U.’nun bir süre önce evine döndüğü öğrenildi. Ö.U.’nun, gübreden bomba eğitim aldığı sırada da, patlamanın olduğu saptandı. Olayın ardından tutuklanan Ö.U.’nun, tekrar Suriye’ye gitmeyi planladığı ve patlayıcıları da burada kullanmayı planladığı ileri sürüldü.

Ayrıca son zamanlarda PKK sempatizanlarıyla yaşanan karşılıklı gerilimde de bu patlayıcıların kullanılma ihtimalinin bulunduğu öne sürüldü. Tutuklanan ve uyuşturucu suçundan da arandığı bilgisi verilen Ö.U.’nun, patlama anında yanında başka kişilerin de bulunduğu, ancak ifadesinde bunu kabul etmediği öğrenildi. Polisin araştırmasında da, Ö.U.’nun, Türkiye’de, herhangi bir saldırı planı içerisinde olmadığı, ancak savaşmak için tekrar Suriye’ye gitmeyi planladığı tespit edildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün Ö.U.’nun bağlantılarını çözmek için ve patlama sırasında yanında bulunan kişileri belirlemek için araştırmalarının da sürdüğü açıklandı.

Yorumlar (0)
16°
açık