İzmir orman yangını hakkında İYİ Parti’den flaş iddialar! İnşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?

İzmir’de yaklaşık 2 gündür devam orman yangınları bugün kontrol altına alındığı duyuruldu. İzmir orman yangınları için soğutma çalışmaları devam ederken, İYİ Partiden çok tartışılacak bir iddia geldi. ‘’İzmir'de alevler yerleşim alanlarını tehdit edecek duruma gelmişken, yangın söndürme uçakları nerede?’’ diye soran İYİ parti, kendi resmi web sayfası üzerinden ‘’Daha çok orman yansın, doymak bilmeyen rant iştahınız için inşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?’’ denildi.

GÜNDEM 20.08.2019, 17:46 20.08.2019, 18:00
İzmir orman yangını hakkında İYİ Parti’den flaş iddialar! İnşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?

İzmir orman yangını, Seferihisar ve Urla bölgelerinde kontrol altına alınmaya başlandı. Binin üzerinde ekibin katıldığı orman yangınının gün içerisinde tamamen kontrol altına alınabileceği bildirildi.

İzmir’de orman yangını söndürme çalışmaları devam ederken, İYİ Parti’den flaş bir iddia geldi. Yangın uçaklarının müdahale etmediği orman yangınları ile ilgili, resmi Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti, öncelikle yangın uçaklarının neden yangınlara müdahale etmediğini sordu. Yangın uçaklarının müdahale etmemesi üzerinden iddialarda bulunan İYİ Parti, İzmir orman yangınlarına rant için müdahale edilmediğini iddia etti. İYİ parti yaptığı açıklamada şunlar söyledi;

İnşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?

‘’Ülkemizin dört bir yanında çıkan yangınlar ormanlarımızı kül ederken, İzmir'de alevler yerleşim alanlarını tehdit edecek duruma gelmişken, yangın söndürme uçakları nerede? Daha çok orman yansın, doymak bilmeyen rant iştahınız için inşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?’’ denildi.

Diğer taraftan, İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine yayılan orman yangınıyla ilgili CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel çarpıcı iddialarda bulundu.

YANGIN UÇAKLARI ARIZALI DENİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin THK uçaklarının yangına müdahale etmemesiyle ilgili “THK uçakları arızalı” şeklinde yaptığı açıklamayı eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Gazeteci titizliği ile araştırdım. Tarım ve Orman Bakanı ‘Uçaklar arızalı’ dedi.

Sayın Bakan ne yazık ki gerçekleri söylemiyor. THK’nın altı uçağından beşi Ankara’da. Uçakların biri de şu anda İzmir’in Menderes ilçesinde. THK yetkilileri uçaklarda arıza olmadığını söylüyorlar” dedi.

THK uçaklarının neden kullanılmadığına ilişkin soru önergesi de verdiğini belirten Sertel, THK yetkililerinden resmi bir açıklama beklendiğini söyledi.

İSTİFA ÇAĞRISI

Bakanlığın saatlik ücreti 100 bin lirayı bulan uçakları yüksek maliyetlerden dolayı kiralamadığına ilişkin iddialar olduğunu hatırlatan Sertel, şöyle dedi:

“Yaptığım araştırma sonucuna göre; yangın uçağının bir saatlik kira bedeli 100 bin TL civarında. Ancak uçaklar yangın söndürmede Helikoptere göre çok ve köpük sistemini kullanıyor.

Uçakların maliyeti yüksek diye kiralamaktan kaçınan zihniyet ormanların göz göre göre yanışını seyrediyor. Geçmişte Yunanistan’da ki yangına ‘Uçaklarımızla yardım edelim’ diyenler İzmir’in ormanlarının yanışında yeterli duyarlılığı göstermediler.

THK yetkilileri çıksınlar ve açıklama yapsınlar. Uçaklarında arıza olmadığını açıklasınlar. Ve ‘Yangın söndürme uçakları arızalı’ diyen bakan gereğini yapsın istifa etsin.”

Yorumlar (0)
28°
açık