İzmir'deki orman yangınının ardından ağaçlandırma çalışmaları başladı

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarında ormanlık alanda yaklaşık 1 ay önce orman yangını çıkmıştı ve 53 saatte kontrol altına alınmıştı. Yangının ardından yaklaşık 1500 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması başladı. Çalışma şubat ayına kadar devam edecek. İlk fidan ise 11 Kasım'da dikilecek.

GÜNDEM 19.09.2019, 13:07 19.09.2019, 13:29
İzmir'deki orman yangınının ardından ağaçlandırma çalışmaları başladı

İzmir'in Karabağlar'a bağlı kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda 18 Ağustos'ta yangın çıkmıştı. Yangın şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayılıp Menderes ve Seferihisar ilçelerinin kırsal mahallelerine kadar ulaşmıştı ve 53 saatte kontrol altına alınıp söndürülmüştü. 

Yangının ardından Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, bölgeyi tekrar ağaçlandırmak için çalışmalara başladı. Ekipler, iş makineleriyle yanan ağaçların enkazını temizlerken, sahanın kara görüntüden kurtulması için de yoğun çaba gösteriyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, sahanın temizlenmesinin ardından şebeke çalışması ile bölgeye yeni yollar yapılacak. Ardından da teraslama çalışmalarına başlanacak. Yanan bölgenin tamamen temizlenmesi ve teraslama çalışmasından sonra sahanın geneline asli tür olan kızılçam fidanı dikilecek.
Yol ve yangın emniyet şeritlerinin kenarları, olası yangınlar dikkate alınarak ağaçlandırılacak. Buralara yangına dayanıklı olan servi ve meyve ağaçları dikilecek. Bölgede böylece yangın önleme zonu oluşturulacak. Bölgeye ilk fidan, 11 Kasım'da dikilecek ve ağaçlandırma işlemi, şubat ayına kadar tamamlanacak.

Yorumlar (0)