İtirafçı eski polis: Toplantılara imamlık eden kişi, Bank Asya...

Başkentte meslekten ihraç edilen 23 polisin "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi

GÜNDEM 14.09.2017, 00:54
İtirafçı eski polis: Toplantılara imamlık eden kişi, Bank Asya...

Ankara'da, 23 eski polis memurunun "Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olmak" suçundan 15'er yıla  kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. 

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar ile  avukatları katıldı. Bazı sanıklarla da tutuklu bulundukları cezaevlerinden  telekonferans aracılığı ile katıldı.

Tutuklu itirafçı sanık M.A. Tokat'ta görevliyken "cemaat" olduğunu  bildiği yapıya tamamen manevi duygularla girdiğini ve sadece dini sohbetlere  katıldığını savundu.

Dini hassasiyetlerinin kullanıldığını öne süren M.A. birlikte görev  yaptığı arkadaşlarının teşvikiyle 15-20 günlük aralıklarla belirli evlerde  sohbete gittiğini anlattı.

Örgütün şifreli haberleşme programını kullandığını itiraf eden M.A,  şöyle konuştu:

"Ben başından beri dini duygularla sohbetlere katıldım. Bu süre  zarfında İsmail Ö. isimli şahıs sohbetlere gelmeye başladı. O sivil şahıs birkaç  sefer geldi. Kuran-ı Kerim okuyarak sohbetler ve toplantılar yaptık. Bir süre  sonra bu kişinin yerine Tokat İmam Hatip Lisesinde görevli öğretmen olan Murat B.  toplantılara geldi. Telefonuma ByLock'u bu şahıs kurdu. 'Dini notlar, dualar  göndeririz' diyerek programı telefonuma yükledi. Programdan bir süre sonra dini  içerikli mesajlar gelmeye başladı. Daha sonra programı sildim. Bu şahısla 2015  yılının ocak ayına kadar görüşmemiz devam etti. Daha sonra sohbetlerde güncel  siyasi konular konuşulmaya başlanınca bu ortamdan uzaklaşmaya başladım."

Daha sonraki süreçte sohbetlerde Bank Asya ile ilgili konuşmalar  geçtiğini dile getiren M.A. "Toplantılara imamlık eden kişi, 'Bank Asya'da hesap  açın, bu bizim için çok önemli' diye tavsiyelerde bulundu." dedi.

Örgüt içerisinde herhangi bir yöneticilik yapmadığını öne süren M.A.  etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde tahliyesini talep etti.

Sanık Metin Şener de "ByLock" kullanmadığını, Bank Asya'daki hesabını  eskiden açtığını ve herhangi bir para artışı olmadığını iddia ederek tahliyesini  istedi.

ByLock kullanıcı adı "sabbah3434"

Sanık Muhammed Aktaş "ByLock" kullanmadığını ve yazışmaları olduğu  iddia edilen kişileri de tanımadığını ileri sürdü.

Mahkeme Başkanının "ByLock" kaydında kullanıcı adı "sabbah3434" olan  telefon numarasının kendisine ait olup olmadığını ve bunun Hasan Sabbah ile bir  bağlantısı bulunup bulunmadığını sorması üzerine Aktaş, "Efendim ByLock  kullanmadım." dedi.

Sanık Muhammed Sarıaslan da uzun yıllar terörle mücadele birimlerinde  görev yaptığını, böyle bir örgütle irtibatı olmadığını öne sürdü.

Darbe girişiminin ertesi günü Akıncı davalarının sivil sanıklarını,  kendisinin emniyete götürdüğünü ileri süren Sarıaslan, "Ben örgüt üyesi olsam  neden böyle davranayım?" ifadesini kullandı.

Sanık Murat Gündüz de silahlı terör örgütü üyeliğini reddederek  memuriyet hayatı boyunca amirlerinin dışında kimseden emir ve talimat almadığını  belirtti.

"ByLock" üzerinden görüştüğü iddia edilen şahısların arkadaşları  olduğunu savunan Gündüz, "Yüz yüze görüşebileceğim arkadaşlarla neden şifreli  haberleşme programından görüşeyim? Bir yanlışlık olmalı." diye konuştu.

Örgüt sohbetlerinde görüldüğü yönündeki tanık ifadelerine karşın, bir  cemaatin ya da tarikatın dini sohbetine katılmadığını ve yardımda bulunmadığını  ifade eden Gündüz, tahliyesini talep etti.

Sanık Murat Olur da örgüt üyesi olduğu iddialarını reddederek "ByLock"  kullanmadığını savundu.

Uzun yıllardır memur olduğunu, 15 Temmuz gecesi de vazifesi gereği  olaylara müdahale ettiğini ifade eden Olur, "Kara Havacılık'tan o gece kalkan  hava araçlarını dışarıdan gözleyerek amirlerime bildirdim. Eğer ben örgüt üyesi  olsaydım evden çıkmaz ve örgütün amaçları doğrultusunda harekete geçerdim." dedi.

Sanık Mustafa Çelik de "ByLock" kullanmadığını, örgütle herhangi bir  irtibatı olmadığını savundu.

Çelik, "Bir yanlışlık olmalı. Ben Aleviyim, bunlarla ortak hiçbir  yönümüz olamaz. Hayat tarzım bunlara benzemez. ByLock analizinde IP çakışması  olabilir, bu rapor gerçek durumu yansıtmamaktadır. Tahliyemi talep ediyorum."  diye konuştu.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek. 

Yorumlar (0)