İşte kuruşu kuruşuna emekli zamları

Emeklinin zam haftası. Tüm kesimler zamlı maaşlarını bu haftadan itibaren ceplerine koyacak. SSK ve Bağkurlu, maaşını Temmuz’da yüzde 5.89 zamlı alacak. Memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 6.89

İşte kuruşu kuruşuna emekli zamları

12 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR


Bu yılın ilk yarısına ait enflasyon rakamı geçen hafta açıklandı. Böylece 12 milyon emekli ile çalışan memurun alacağı zam da belli oldu. Hem memur ve emeklisi hem de SSK ve Bağkur emeklisi, Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki kere zam alıyor. Zam oranı, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyona göre hesaplanıyor.

EN DÜŞÜN 1000 LİRA


Bu yılın ilk 6 ayında enflasyon yüzde 5.89 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla SSK ve Bağkur emeklileri, Temmuz ayında maaşlarını yüzde 5.89 zamlı alacak. Böylece en düşük SSK emekli aylığı 1485 liraya, en düşük Bağkur emekli aylığı da 1330 liraya yükselecek. Yeni zam ile birlikte en düşük tarım emeklisinin maaşı da 1000 liranın üzerine çıkacak.
 

KİMLER YARARLANACAK?


Yapılan zamlardan bütün emekliler faydalanacak. Yani; SSK emeklisi, SSK tarım emeklisi, Bağkur emeklisi, Bağkur tarım emeklisi, özel sigorta emeklisi, banka emeklisi, iş kazasından dolayı aylık maaş alan, iş hastalıklarından dolayı aylık maaş alan ve iş kazası ile meslek hastalığından dolayı ölüm aylığı alanların eş ve çocukları da yararlanacak.
 

MEMURA YÜZDE 6.89 ZAM


Emekliler ile görevdeki memurlar hem toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 4 zam hem de enflasyondan kaynaklı fark alacaklar. Açıklanan enflasyon ile birlikte bu fark da yüzde 2.89 oldu. Yani, çalışan memurlar ile emeklileri, Temmuz’da maaşlarını yüzde 6.89 zamlı alacak. Yeni zam ile birlikte en düşük emekli memur aylığı 1871 liraya çıkacak.


(Posta)

YORUM EKLE