İstanbul'daki terör saldırısının ardından flaş karar!

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği İstanbul'daki patlamayla ilgili yayın yasağı getirdi. Vodafone Arena Stadyumu yakınındaki terör saldırısı hakkında yazılı, görsel ve internet medyası ile sosyal medyada her türlü haber röportaj eleştiri yayını yapılması yasaklandı.

İstanbul'daki terör saldırısının ardından flaş karar!

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul'un Beşiktaş  ilçesindeki Vodafone Arena Stadyumu yakınında bombalı araçla düzenlenen terör  saldırısı hakkında yayın yasağı getirdi.

Yayımlanan kararda, terör saldırısıyla ilgili soruşturma  tamamlanıncaya kadar, soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve  internet medyası ile sosyal medyada her türlü haber röportaj eleştiri gibi yayın  yapılmasına 5187 sayılı Kanunun 3/2 maddesi uyarınca yayın yasağı konulmasının ve  ilgili soruşturma dosyası hakkında soruşturmaya esas olmak üzere soruşturmanın  amacının tehlikeye düşmesini önlemek amacıyla 5271 sayılı kanunun 153. maddesi  uyarınca kısıtlanmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA
İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yayımlanan yazıda, söz  konusu kararın, "terör saldırısı nedeniyle yürütülen soruşturmada olaya ilişkin  olarak yazılı ve görsel medya organlarında yapılan yayınlarda olaya iştirak etme  şüphesi bulunan kişilerin bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların  bilgisinin yayınlanarak olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve  irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riski  meydana geldiğinin anlaşılması üzerine" alındığı belirtildi.

Açıklamada, yayın yasağı kararının amacının toplum sağlığının, milli  güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, suç  işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması  olduğu vurgulandı.

YORUM EKLE