“İsrail Suriye’de 42 kişiyi öldürdü”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail’in bu hafta Suriye’de 42 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

“İsrail Suriye’de 42 kişiyi öldürdü”

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bu hafta İsrail’in Suriye’de düzenlediği saldırılarda 42 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Suriye’deki iç savaştan verdiği haberlerle bilinen Gözlemevi, öldürülenlerden 19’unun İranlı olduğunu ifade etti.

Gözlemevine göre, Çarşamba öldürülen 15 kişiden 8’i, Perşembe öldürülen 27 kişiden 11’i İranlı.

İlk doğrudan temas

Perşembe günü Suriye topraklarından İsrail'e fırlatılan roketlerin ardından, Tel Aviv yönetimi şiddetli bir misillemeyle karşılık vermişti. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, son saldırılarla neredeyse Suriye'deki tüm İran hedeflerinin vurulduğunu iddia etmişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı da, İsrail’in son hamlesinin yeni bir doğrudan çatışma ve saldırganlık dönemi başlattığını belirtmişti.

İsrail ordusu ve bölgede Şam rejimi adına bulunan Hizbullah milisleri arasında önceki yıllarda da çatışmalar yaşanmıştı ancak son füze savaşı, İran ve İsrail'in doğrudan birbirlerini hedef aldıkları ilk saldırı olma özelliğini taşıyor.

BBC'nin Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen gelişmeleri Twitter adresinde "Vekalet savaşı olduğunu söylemeyin. Bu artık, İsrail ile İran arasında doğrudan bir meseledir. Trump'ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından beri böyle. Tırmanması gerçek bir risk" ifadesiyle yorumluyor.

YORUM EKLE