İspanya'dan Türkiye'ye teşekkür

İspanya İçişleri Bakanlığı, geçen yılın aralık ayında Türkiye'de yakalanan ve terör örgütü DEAŞ üyesi olmakla suçlanan 2 İspanyol kadının Madrid'e getirildiğini duyurdu.

İspanya'dan Türkiye'ye teşekkür

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türk Hava  Yolları'nın (THY) tarifeli seferiyle İstanbul'dan Madrid'e getirilen 2 kadının  jandarma ekipleri tarafından Adolfo Suarez - Madrid Barajas havaalanında  tutuklandıkları ve 14 Temmuz Cuma günü Ulusal Mahkeme'ye çıkarılacakları  bildirildi.

Asya Ahmed Muhamed ile Fatma Akil Laghmich adlı İspanyol vatandaşı  kadınların, DEAŞ adına Suriye'de savaşan ve orada hayatını kaybeden Faslı iki  teröristin dul kalan eşleri oldukları belirtildi.

İki yıl boyunca DEAŞ'ın kontrolü altında Suriye'de yaşayan ve  İspanya'ya dönmek üzere yola çıkmışken, Türkiye'de yakalanan iki kadının,  İspanya'da "ulusal güvenliği tehdit ettikleri" kaydedildi.

Asya ve Fatma adlarındaki iki kadının İspanya'da DEAŞ üyesi olmak  suçuyla mahkemede hakim karşısına çıkacakları açıklandı. Ayrıca tutuklanan iki  kadının yanında olan küçük yaştaki çocuklarının İspanya'daki diğer aile üyelerine  teslim edilecekleri ifade edildi.

Bu arada İspanya İçişleri Bakanlığı, "Türkiye'de güvenlik güçleri ve  resmi otorite ile olan mükemmel iş birliği, yakalanan iki kadının İspanya'ya  getirilmelerini sağladı." açıklamasında bulundu.

Türk güvenlik kurumları ile İspanyol jandarması arasında "kalıcı ve  sıkı bir iş birliği" olduğunu vurgulayan İspanya İçişleri Bakanlığı, operasyonun  gerçekleştirilmesinde Türkiye dışında Amerikan ve Fas güvenlik kurumlarıyla  yapılan bilgi alışverişinin de önem arz ettiğini kaydetti.

YORUM EKLE