19 Ekim 2016 Çarşamba 17:18
IŞİD valilik binasını havaya uçurdu
16.50 : Barzani'nin medya kuruluşu Rudaw, IŞİD'in bugün Musul'daki yeni valilik binasını havaya uçurduğunu bildirdi. Rudaw'a konuşan KDP Musul sorumlusu Said Memuzini, terör örgütünün ayrıca eski valilik binasını da harabeye çevirdiğini söyledi. Memuzini'nin verdiği bilgiye göre, IŞİD militanları caddelere bombalı tuzaklar yerleştiriyor.
16.30 : Reuters haber ajansı, Musul'dan yakın zamanda kaçmayı başarmış kadın ve çocukların barındığı Erbil yakınlarındaki Debaka kampını fotoğrafladı. Yemek sırasında kuyruğa giren kadınlar, ellerinde beyaz taslarla bekliyor.16.10 : IŞİD, Musul'un güneyindeki Hud köyü ile Kayyara ve Hemam Elil kasabası arasındaki yol üzerinde 14 sivili infaz etti.
15.45 : Şii güçler Haşdi Şâbi'nin komutanlığını yapan Kasım Muhammed Şerif, Al Jazeera’ye konuştu: "Irak ordusuyla birlikte hareket edeceğiz. Emrimde yaklaşık 300 kişilik bir güç var, Irakordusunun ardından bu güçlerle Telafer’e gireceğiz. Kuzeyde zaten Peşmerge birlikleri de var. Bu bölgelere gitmek istemeyen sivillerin kaçışı için ilçenin güneyi açık olacak. İlçede kalanlar sivillerin güvenliğini de biz sağlayacağız." Şerif’in sözünü ettiği Telafer’in güneyindeki bölge de IŞİD kontrolünde.
15.20 : Amerikan CNN televizyonu, Irak ordu komutanlarından Kasım El Maliki'ye dayandırdığı haberinde iki zırhlı birliğin Musul'a doğru ilerlediğini ve kentin kenar mahallelerine yaklaşık 5 kilometre kaldığını duyurdu. 'IŞİD'in büyük kaybı' manşetiyle verilen CNN'in haberinde, en az 50 IŞİD teröristinin öldürüldüğü ve düzinelerce bomba yüklü aracın da imha edildiği yer aldı.
15.15 : Amerikan CNN televizyonuna konuşan Irak ordusu komutanlarından Kasım El Maliki, Kani Harami köyünü IŞİD'den geri aldıklarını ve terör örgütünün büyük kayıplar verdiğini söyledi. Iraklı iki IŞİD mensubunu yakaladıklarını aktaran General Maliki, çok sayıda teröristin Abbasiye köyüne çekildiğini aktardı.
15.00 : Rusya ordusu, IŞİD teröristlerinin Musul'dan Suriye'ye kaçabileceği uyarısında bulundu. Rus haber ajansı İnterfax'ın bildirdiğine göre, Moskova IŞİD militanlarının derhal öldürülmesini istiyor.
14.50 : Reuters haber ajansı, Musul'un doğusundaki Bartilla'dan IŞİD'in yerle bir ettiği evlerin fotoğraflarını dünyaya servis etti. Bartilla'yı ele geçiren Peşmerge güçleri, evlerin içindeki tünellere şaşkınlıkla bakıyor.14.40 : Anadolu Ajansı, Mahmur'daki askeri üsten helikopterlerle cephe hattına taşınan ABD'li askerlerin fotoğraflarını abonelerine geçti. Fotoğraflarda Amerikan kadın askerler de yer alıyor.
14.30 : Uluslararası yardım kuruluşu Save The Children (Çocukları Kurtarın), Musul'dan son 10 gün içinde kaçan 5 bin kişinin Suriye'nin kuzeyindeki El Hal kampına yerleştiğini duyurdu. 1000 sivil ise sınırı geçmek için bekliyor.
14.20 : İhlas Haber Ajansı'na göre, operasyonun öncü birlikleri Peşmergeler, Musul’a 10 kilometre mesafedeki Şaguli bölgesinde kontrolü tamamen sağladı. Köyü alan Peşmerge birlikleri, IŞİD'e ait 1 tonluk TNT’yi de etkisiz hale getirdi.
13.40 : Peşmerge komutanlarından General Şirvan Barzani, Musul'un IŞİD'den temizlenmesinin iki ayı bulacağını söyledi. Barzani'ye göre, Musul kent merkezine yaklaşma süresi ise iki hafta.
13.35 : Doğan Haber Ajansı, Musul'un güneyi ve doğusunda sıkışan IŞİD'in bugün sabaha karşı Şengal'deki Peşmerge güçlerine saldırdığını bildirdi. Bir kaç koldan Peşmerge güçlerine saldıran IŞİD militanları, iki saatlik çatışmanın ardından püskürtüldü. Terör örgütü IŞİD'in 3 Ağustos 2014'te aldığı Şengal, 12 Kasım 2015'te geri alınmıştı.
13.20 : Reuters haber ajansı, IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'dan kaçarak kurtulanların fotoğraflarını dünyaya geçti. Fotoğraflarda, küçük bir çocuğun elinde beyaz bayrakla güvenlik güçlerine doğru geldiği görülüyor.13.05 : Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul sorumlusu Said Memozini, "Kentin güney bölgesindeki Hemam Elil kasabası yakınlarında sivillerin IŞİD'e silahlı saldırı düzenlemesi sonucu 15 militan öldürüldü. Saldırının ardından bölgeye intikal eden militanlar, olayla ilgisi bulunduğu şüphesiyle 200 sivili alıkoyduğu bilgisine ulaştık" dedi.

12.45 : Uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Musul'un batısında IŞİD mevzilerine düzenlediği saldırı sonucu 13 militan öldürüldü.
12.30 : Irak özel kuvvetleri, Musul'un içindeki IŞİD militanlarının 5 bin ila 6 bin arasında olduğunu duyurdu. Erbil yakınlarında basın toplantısı düzenleyen Iraklı general Talib Saghati, sayının ellerindeki istihbarat raporlarına dayanarak ortaya çıkarıldığını açıkladı.
12.10 : Musul yakınlarındaki Hazer'den bildiren AP muhabirine göre, IŞİD'in kullandığı bomba yüklü araçlar veya ateşlediği havan topları nedeniyle operasyon yavaş ilerliyor. Bölgedeki Irak ordu komutanı, terör örgütünün Salı gününden bu yana Hamdaniye ilçesi çervesine 12 bomba yüklü araç gönderdiğini ve patlayıcı yüklü araçların havaya uçurulduğunu söyledi.

12.00 : Anadolu Ajansı, Başika cephesinde konuşlanan Suriyeli Peşmergelerden Aras Ahmet'in üç yıldır IŞİD'e karşı Musul Ovası'nda eğitim aldığını aktarıyor. Aras Ahmet, IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye olan sevgisini ifade etmek için göğsünde dövmesini taşıyor.
11.40 : Son bir yılda hakim olduğu toprakların neredeyse yarısını kaybeden IŞİD, yeni para kaynakları arıyor. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, halifelik hayalleri buharlaşan örgütün üyelerine gasp, adam kaçırma gibi emirler verdiğini veya yabancı bağışçılara ümit bağladığını bildirdi.

11.30 : Kenti terk eden siviller için Birleşmiş Milletler (BM), Musul yakınlarında bir kamp inşa ediyor. BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande operasyonun ilk aşamasında 200 bin kadar kişinin barınağa ihtiyaç duyacağını tahmin ettiklerini söyledi.
11.10 : Bölgeden gelişmeleri aktaran Al Jazeera muhabiri Can Hasasu, Irak ordusunun IŞİD'in keskin nişancı baskısı nedeniyle dün ele geçirdiği Karakuş nahiyesinden geri çekildiğini bildirdi.
11.00 : Reuters haber ajansı, Musul'un güneyindeki Mahmur yakınlarında yer alan ABD askeri üssünün fotoğraflarını geçti. Operasyona hazırlanan ABD askerlerinin başında kameralar var.
10.30 : BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Musul'dan kaçan yaklaşık 900 kişilik ilk büyük sivil kâfilenin Suriye sınırını geçtiğini duyurdu. Kâfile mülteci kampına yerleştirildi.
10.10 : Avustralya, Musul'a 10 milyon dolarlık insani yardım göndereceğini duyurdu.Yardım, operasyondan etkilenen sivillerin acil gıda, tıbbi yardım ve geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacak.
09.20 : Reuters haber ajansı, cephede yer alan Şii milislerin katliam korkusunu artırdığını belirterek Türkmenlerin yaşadığı Telafer'i işaret etti. Paramiliter güçler internet sitelerinden yaptıkları açıklamada batı cephesinden Telafer'e gireceklerini duyurdu. Ankara ve Irak'takiSünniler, daha önce yaptıkları açıklamalarda defalarca Şiilerin Telafer'e girmemesi gerektiğini vurgulamıştı.
08.00 : Washington, terör örgütü IŞİD'in Musul ve çevresinde kimyasal silah kullanmasını bekliyor. Resmi açıklamaya göre, IŞİD'in böyle bir kapasitesi var.

İŞTE IŞİD TÜNELLERİ
07.55 
: Musul'un IŞİD'den geri alınması halinde kentin yönetiminin son 13 yılda beşinci kez el değiştireceğine dikkat çeken Independent gazetesinin ünlü Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Irak hükümetinin Musul'da hiçbir zaman sevilmediğini, IŞİD'in sadece birkaç bin savaşçıyla iki yıl önce kenti ele geçirdiğini hatırlatıyor:
"Bağdat'ta mezhep savaşının çıktığı 2006 ve 2007 yıllarında Sünniler, Amerikalı diplomatların 'korku adaları' olarak nitelendirdikleri bölgelere itilmişti. Şimdi Irak'ın kalanında da aynı şey görülüyor. Diğer Iraklılar Sünnileri IŞİD'le işbirliği yapan kesim olarak görebilir ve intikampeşinde koşabilir... Ülkede etnik ve mezhepsel nefrete dayalı düşmanlıklar hala derin şekilde hissediliyor. Musul halkını da bu nedenle korkutucu ve belirsiz bir gelecek bekliyor."
07.45 : İngiliz Times gazetesi, "Müttefikler patlayan insansız hava araçlarıyla yüzleşecek" başlığıyla duyurduğu haberinde Musul'daki IŞİD militanlarının 150 Otomobil ile 250 insansız hava aracına bomba yerleştirdiğini aktarıyor. Gazeteye göre, terör örgütü bir tank taburunu yok edebilecek mühimmata sahip.
07.35 : The Guardian gazetesi, Musul yakınlarındaki muhabirinin kent çevresinden kaçanlarla görüşmeleri sonrası yaptığı haberi "Durum korkunç. IŞİD panik içinde ve bu onları her zamankinden iğrenç yapıyor" başlığıyla sundu.

01.00 : Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis bir gazetecinin "IŞİD sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor mu?" sorusuna, "Kesinlikle" yanıtını verdi.
00.40 : ABD Başkanı Barack Obama, operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, potansiyel bir insani krizin önünde geçilmesi için gereken tüm planlamanın yapıldığını vurguladı.
00.35 : Musul operasyonunun ikinci gününde geri alınan yerlerin yüzölçümü 352 kilometrekareye ulaştı.
  
00.05 : Sünni lider ve eski Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak, televizyondan Musul halkına 'IŞİD'e karşı ayaklan' çağrısı yaptı.
00.00 : Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'den geri alınması için başlatılan operasyonda üçüncü gün... Sıcak bölgedeki tüm gelişmeleri dakika dakika aktaracağız.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.