IMF'den ilk erken seçim açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin erken yapılmasının ekonomi için olumlu olabileceğini belirterek, “Seçimlerin erken yapılması umarım piyasalardaki tüm belirsizliği giderir.” dedi.

IMF'den ilk erken seçim açıklaması

AA muhabirinin Türkiye ekonomisine yönelik sorularını yanıtlayan  Thomsen, “Türkiye'de geçen sene kısmen genişlemeci politikalar sayesinde çok  güçlü bir büyüme gördük. Ekonomiyi destekleyen politikalar darbe girişiminden  sonraki belirsizlik nedeniyle yerindeydi. Politika reaksiyonu bence makuldu.”  değerlendirmesini yaptı.

Çok güçlü büyümenin aşırı ısınma riskini beraberinde getirdiğine  işaret eden Thomsen, Türkiye ekonomisinin şu an potansiyelinin çok üzerinde  büyüdüğünü vurguladı.

Thomsen, “Türk ekonomisinin aşırı ısındığına dair açık işaretler  görüyoruz. Bunu siz de hedefin oldukça üstünde seyreden enflasyonda ve cari  açıkta görebilirsiniz. Bu nedenle, bizim tavsiyemiz para politikasının  sıkılaştırılması oldu.” dedi.


IMF Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen, cumhurbaşkanlığı ve  milletvekili seçimlerinin erkene alınmasına yönelik soruya, “Seçimlerin erken  yapılması umarım piyasalardaki tüm belirsizliği giderir.” yanıtını verdi.

Kuruluş, hafta başında yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm (DEG)  raporunda Türkiye'ye yönelik 2018 büyüme beklentisini yüzde 4,4’e yükseltirken,  2019 büyüme beklentisini yüzde 4’e çekmişti. Söz konusu oranlar, ocak ayında  güncellenen DEG raporunda yüzde 4,3 olarak açıklanmıştı.

IMF, Türkiye için 2017 yılı ekonomik büyüme beklentisini yüzde 6,3'ten  yüzde 7’ye çıkarmıştı.

- Ege Haber
YORUM EKLE
banner501
259 muhtar görevden uzaklaştırıldı. Görevden alınan muhtarlar kimler?
Toz Fırtınası Suriye sınırından Türkiye'nin Güneydoğusuna giriş yaptı
'TRT Payı' ve 'Kayıp Kaçak Bedeli'  Kanun Teklifi
Süleyman Soylu: 'Artık Sonunuz Geldi Hayvanlar'
İzmir'deki Rahip Brunson davasında karar açıklandı. Papaz Brunson serbest kaldı.
Erdoğan’dan Operasyon Mesajı
Bütçede Aslan Payı Maliye’ye
Bahçeli’den Akşener’e Veryansın
İçişleri Bakanlığı’ndan Valilere Kesin Talimat
Erdoğan’dan Yine Milli Para Vurgusu