IKBY Meclisi'nden referandum kararı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlığı halk oylamasına sunma kararı yüzde 8 farkla parlamentoda onaylandı.

GÜNDEM 15.09.2017, 21:40
IKBY Meclisi'nden referandum kararı

IKBY'deki referandum kararı, toplamda 111 milletvekilinden 65'inin  katıldığı oturumda yüzde 8'lik bir farkla kabul edildi. Oturuma katılan  milletvekilleri evet oyu kullandı.

Aynı zamanda bu oylama sonucunda meclis, referandumun zamanında  yapılması için IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu'nu görevlendirdiğini  açıkladı.

Goran, Komel, Bizotnava ve ITC oturumu boykot etti

Referandum meselesinden önce siyasi krizin çözülmemesi ve uzlaşının  sağlanmaması nedeniyle IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi,  İslami Toplum Partisi (Komel), İslami Hareket Partisi (Bizotnava), Irak Türkmen  Cephesi (ITC) veHristiyan Aşuri Demokrat Partisi oturumu boykot etti.

Meclis önünde basın açıklaması yapan Goran Hareketi Grup Başkanvekili  Bırzo Mecid, meclisteki oturumun yasalara uygun olmadığını belirterek şunları  ifade etti:

"Meclis'te yasalara aykırı bir şekilde oturum düzenlendi. KDP'nin  kararıyla mecliste darbe yapılarak kapısına kilit vuruldu. Şimdi ise hiçbir  uzlaşı ve yasal bir mekanizma olmadan meclisi açtılar. Bu, herhangi bir yasal  dayanağı olmayan Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu'na destek vermenin dışında  bir şey değildir. Meclis, halkın iradesi yerine siyasi partilerin dayatmasına  maruz kalmıştır."

 ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf ise,  "Referandumdan önce üzerinde görüşülmesi gereken başka meseler varken, keyfi bir  şekilde meclis açılıp olağanüstü oturum yapıldı. Uzlaşının sağlanmadığı oturuma  katılmama kararı aldık." dedi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani genel sekreterliğindeki  Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden ise 6 milletvekilinin çeşitli nedenlerden  dolayı oturumda hazır bulunmadığı aktarıldı.

111 milletvekilinden oluşan IKBY meclisinde, KDP 38, Goran 24, KYB 18,  Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) 10, Komel  ise 6  sandalye ile temsil  ediliyor. Mecliste birer milletvekilene sahip dört parti ile azınlıkların birer  kotaya sahip toplamda 11 milletvekili bulunuyor.

Meclisin kapatılmasının nedeni

IKBY'deki Süleymaniye merkezli Goran Hareketi, başkanlık süresi dolan  Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına karşı çıkarak Süleymaniye kentinde  kitlesel gösteriler düzenlemişti.

Söz konusu gösterilerde KDP binalarının hedef alınması üzerine 12 Ekim  2015'te IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin kararıyla hükümette görev alan Goran  Hareketi'nden bakanlar ve Meclis Başkanı Yusuf Muhammed görevinden azledilmişti.

Bu gelişmenin ardından söz konusu bakanlar ile Muhammed'in Erbil'e  girişine izin verilmemiş ve meclis uzun süre toplanamamıştı.

Yorumlar (0)
25°
açık