Hindiyi yemiyor, satıyoruz

Türkiye'nin hindi eti ihracatı 2011-2015 döneminde yaklaşık 46 milyon dolara ulaşırken, iç tüketim üreticinin beklentilerini karşılamıyor.

Hindiyi yemiyor, satıyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye, yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi ihracatında ilk  sıralarda yer alıyor.

Buna göre, bütün, parça halinde ve sakatatlarıyla pazarlanan bu ürünün  ihracatı 2011 yılında 4 milyon 332 bin dolarken, 2012 yılında 7 milyon 934 bin  dolara yükseldi. Hindi ihracatı 2013 yılında 10 milyon 767 bin dolara  yaklaşırken, 2014'te 7 milyon 291 bin dolarlık kısmı Rusya'ya olmak üzere, 15  milyon 750 bin dolara yükseldi.

Geçen yıl yaşanan uçak krizinin ardından Rusya'nın Türkiye'ye yönelik  ithalat tedbirleri çerçevesinde hindi alımını sonlandırması nedeniyle toplam  ihracat tutarı 7 milyon 200 bin dolara geriledi.

Sektörün yeni pazarlar Ürdün ve Suudi arabistan'a yönelmesi sayesinde  bu yılın ekim ayı itibarıyla ihracat tutarı 8 milyon 544 bin dolara yükseldi. Söz  konusu rakamın yaklaşık 6,5 milyon dolarını Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve  Suudi Arabistan'a yapılan ihracat oluşturdu.

Hindi ihracatında ürünün kilogram fiyatı 2011'de 2,19, 2012'de 2,43,  2013'te 2,18 ve 2014'te 2,13 dolar oldu. Bu rakam, geçen yıl 1,9 dolara kadar  geriledi, ancak bu yılın 10 ayında 2,5 dolara çıktı.

"ÜRETİM AZALDI, KALİTE VE FİYAT ARTTI"

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR)  Başkanı Sait Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanan uçak  krizinin ardından hindi eti ihracatının sınırlandığını, buna rağmen bu senenin  ihracat rakamının geçen yılki tutarın altında kalmayacağını söyledi. Koca,  ihracatın az da olsa artacağını belirtti.

Sait Koca, hindi eti ihracatında yeni pazarların oluşturulması için  çalıştıklarını ifade ederek, Irak'ın hindi eti ihracatında iyi bir pazar  olamadığını, şu anda Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt  gibi ülkelerin ön plana çıktığını kaydetti.

Bu yıl hindi eti üretiminde bir miktar gerileme olduğunu da belirten  Koca, buna karşın kalitede ve dolayısıyla fiyatta artış görüldüğünü bildirdi.

İç piyasada hindi eti tüketimine de değinen Koca, "Türkiye'de hindi  eti tüketimi, beklentilere göre çok düşük. Bunun mutlaka artması lazım. Çünkü,  hindi kırmızı etin en büyük alternatifi." dedi. Hindi eti fiyatının kırımızı et  fiyatına göre cazip olduğuna işaret eden Koca, şunları kaydetti:

"Hindi etinin sadece yılbaşı ürünü olarak değil, 12 ay tüketilebilir  bir ürün olarak benimsenmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da  destek vermesi ve ön plana çıkarması gerekir. Hindi etinin sağlıklı ve besleyici  olduğunu anlatan bir kamu spotu hazırlanabilir. Bakanlığa bu konuda çağrıda  bulunuyoruz. Hindi etinin iç tüketimde artırılması gerekiyor."

(Milliyet)

YORUM EKLE