banner123

Hava durumu nedeniyle Uçaklar Marmara ve Karadeniz üzerinde tur attı

İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış hava ulaşımını da olumuz etkiledi.'CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan elektrik yüklü bulutlara pilotlar yakalanmak istemedikleri için Atatürk Havalimanı'na iniş için yaklaşma yapamayınca havada tur atmak zorunda kaldı. Uçaklar Marmara Denizi ve Karadeniz üzerinde tur attı. İniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi

GÜNDEM 28.06.2018, 00:16 M. Fatih DEMİR
Hava durumu nedeniyle Uçaklar Marmara ve Karadeniz üzerinde tur attı

İstanbul'da gök gürültülü yağmurun etkili olduğu akşam saatlerinde elektrik yüklü bulutlar,  uçak seferlerini de olumsuz etkiledi. CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlara yakalanmak istemeyen pilotlar, Atatürk Havalimanı'na iniş için yaklaşma yapamayınca havada tur atmak zorunda kaldı.İniş yapacak uçaklar arasındaki mesafe de artınca gecikmeler yaşandı.Uçaklar özellikle Marmara Denizi ve Karadeniz üzerinde tur atmaya başladı

UÇAKLARIN YAKLAŞMA ROTALARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Hava trafiğini düzenlemek adına Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlileri yoğun çaba sarf ederken pilotlar, kötü hava koşullarının olduğu koordinatları kontrolörlere bildirdi.Uçakların iniş yaklaşma rotalarında değişiklik yapıldı. Pilotlar CB bulutlarına yakalanmamak adına iniş yaklaşmalarını bulutlara göre belirledi. Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi.

HAVA TRAFİĞİ NORMALE DÖNDÜ

Alınan bilgiye göre, İstanbul'da akşam saatlerinde etkisini artıran  yağmur ve dolu nedeniyle seferlerde kısa süreli gecikmeler oldu.

Uçaklar, 5 dakikalık süre için havalimanındaki pist başında beklerken,  Atatürk Havalimanı'ndaki hava trafiğinin kapanmadığı bildirildi.

Bazı uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. Bu sırada tarifeli bir  uçak pisti pas geçti.

Hava trafiği daha sonra normale döndü.

Yorumlar (0)