Halep'ten feryat yükseliyor! 'İçler acısı... Çok acil...'

Rusya'nın desteklediği rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki alanların yüzde 90'ınını aldığı Suriye kentinde, on binlerce sivil çatışma bölgesinden çıkarılmayı bekliyor. Bir Halepli, "İnsanlar açlıktan ölüyor, hemen acil bir çözüm bekliyoruz. Rejim gelirse katliamdan korkuyoruz" sözleriyle yaşananları anlattı.

Halep'ten feryat yükseliyor! 'İçler acısı... Çok acil...'

Rusya ve rejim güçlerinin Halep'te 15 Kasım'da başlattığı operasyonda, muhalifler gün gün ellerindeki bölgeleri kaybettiler ve küçücük bir alana sıkıştılar.

Moskova, dün ilan ettiği bugün bir kez daha duyurdu ve rejim askerlerinin kentin doğusundaki muhalif semtlerin yüzde 93'ünü aldığını aktardı. Rusya Savunma Bakanlığı, bugün 20 binden fazla sivilin Halep'in doğusunu terk ettiğini ilan etti. Açıklamada ayrıca 1200 muhalifin de rejim güçlerine teslim olduğu belirtildi.

Halep'in doğusunda ise durum çok vahim. Rusya'nın açıklamalarının aksine savaş uçaklarının bombaladığı kentte, on binlerce sivil küçük bir alana sıkışmış durumda. Muhaliflerin elinde kalan bölge 15 kilometrekare.

Anadolu Ajansı'na konuşan Halepli Mustafa Kamti, yaşananları anlattı: "Şu an 500 kişi acil tedavi bekliyor ve bir an önce Halep dışına çıkmaları gerekiyor. Sokaklarda yaralıları kaldıracak, kurtaracak kimse yok. İnsanları bu bölgelerden çıkarmak için koordinasyonu hayata geçirmeliler artık.

İnsanlar açlıktan ölüyor, çocuklar için süt yok. İnsanların psikolojileri tamamen çökmüş durumda. Hemen acil bir çözüm bekliyoruz, çok acil. İnanın çocukların ve kadınların durumu içler açısı. Tek isteğimiz bu insanların bir an önce uluslararası güvence ile tahliye edilmesi. Buralara rejim gelirse, yapacağı katliamlardan korkuyoruz."

Halep sakinlerinden Civat Rıfai ise, "Artık aileler yaralılarını taşıyamıyor. Dün bir arkadaşım bir eve girdi ve ev sahibi ailenin yaralı çocuklarını terk edip göç ettiğini gördü. Harabeye dönmüş bir mahallede karşılaştığım yaşlı bir teyze ağlayarak, insanların göç ederken mahalledeki duvarlara isimlerini kazıyıp gittiklerini anlattı" diyor.

Rejime karşı 6 ülke Suriye'yi görüşüyor

Şam rejimine karşı olan 6 ülkenin dışişleri bakanları Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı an Marc Ayrault, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammet bin Abdurrahman El Tani ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun randevusunda, Suriye'de atılacak adımlar masaya yatırılıyor.

Toplantı, Cenevre'de yapılacak ABD ve Rusya görüşmesinden önce gerçekleşti.

ABD'li ve Rus yetkililer, bugün Cenevre'de yeniden bir araya geliyor. John Kerry, iki ülke uzmanlarının ateşkes planı, sivillerin tahliyesi ve insani yardımın ulaştırılması konusunu görüşeceğini açıkladı.

Washington ve Moskova, bölgedeki sivillerin güvenli bir koridorla çatışma alanlarının dışına çıkmasını sağlayacak ateşkes için daha önceki temaslarda sonuç alamamıştı.

Hayalet kent!

Kentte şu an su ve elektrik yok. Hastaneler hizmet veremiyor. Gıda stokları eridi ve fırınlar sınırlı sayıda ekmek çıkarılabiliyor.

2012'den bu yana fiili olarak ikiye bölünmüş halde bugünlere gelen Halep'te, rejim ve Rusya'nın operasyonları yaz sonunda başladı. Kuşatma altındaki muhalifler, son harekatla tamamen köşeye sıkıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), dün yaptığı açıklamada, kentin batısına geçen siviller arasındaki yüzlerce erkeğin kayıp olduğunu duyurmuştu. Rejim tarafından keyfi olarak gözaltına alınan erkeklerden bir daha haber alınamıyor.

YORUM EKLE