Gümrük işlemleri kolaylaştırılıyor

İzinli gönderici yetkisi ve ihracatta yerinde gümrükleme izni sahibi kişiler, kendi tesisleri içinde istedikleri herhangi bir yerden ihracat ve transit işlemlerini yapabilecek.

Gümrük işlemleri kolaylaştırılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması  Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi gazete'de  yayımlandı.

Buna göre ihracat, ithalat ve transit işlemlerinin yetkilendirilmiş  yükümlü statüsü sahibi firma tesisinden yapılmasını sağlayan uygulamanın daha  yaygın kullanılabilmesine imkan tanınacak. Bu kapsamda, ithalat ve transit  işlemlerinin yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi firma tesisinden yapılmasına  ilişkin iş akışları sadeleştirilerek daha kolay, anlaşılır ve uygulanabilir hale  getirilecek. Tüm rejimlerde yerinde gümrükleme uygulamasına olanak sağlanacak.

İzinli gönderici yetkisi sahibi taşımacıların ihracatta herkesin ve  tüm rejimlerdeki eşyasını taşımalarına imkan verilecek. İzinli gönderici yetkisi  ve ihracatta yerinde gümrükleme izni sahibi kişiler, kendi tesisleri içinde  istedikleri herhangi bir yerden ihracat ve transit işlemlerini yapabilecek. Bu  sayede firmaların yaşamakta oldukları yer tahsisi sorunları giderilecek.

Yerinde gümrükleme işlemlerinde gümrük kontrollerine yönelik risk  analizleri sonuçlarının bildirilmesine ilişkin bekleme süresi önemli ölçüde  kısaltılacak. Başvuruların objektif kriterler üzerinden yapılması amacıyla söz  konusu form sade ve standart hale getirilecek, firmanın durumuna uygun cevapları  seçmesi sağlanacak. Böylece başvuru süreci daha kolay ve hızlı tamamlanabilecek.

Öte yandan, söz konusu değişiklikle, ceza kararlarının  değerlendirilmesinde gümrük idaresi tarafından tespit edilmeden önce ihlalin  beyan sahibi tarafından belirlenerek gümrük idaresine bildirilmesine istinaden  düzenlenen ceza kararları, belgenin verilmesinde dikkate alınmayacak.

Havayolu işlemlerinin niteliğinden kaynaklanan özel durumlar göz  önünde bulundurularak ceza koşullarının karşılanmasında kolaylık sağlanacak.

- Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

7.2717

DOLAR

6.1768

BİST

99292

ALTIN

238.093

18°