Görüş mesafesi yarım metreye kadar düştü! Kar yağışı devam ediyor

Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak'ta yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 114 yerleşim biriminin yolu açıldı.

GÜNDEM 08.01.2019, 21:18
Görüş mesafesi yarım metreye kadar düştü! Kar yağışı devam ediyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, il genelinde  etkili olan kar yağışı nedeniyle sabah saatlerinde 62 yerleşim yerine ulaşım  sağlanamadığı anımsatıldı. Ekiplerin çalışması neticesinde 48 yerleşim alanına ulaşıldığı  aktarılan açıklamada, Kocaali'de 4, Akyazı'da 2, Pamukova'da 1, Karasu'da 2 ve  Geyve'de 5 olmak üzere kırsal kesimdeki 14 mahallenin yoluna ulaşım sağlanamadığı  kaydedildi.

Ekipler, kapalı bulunan yolları ulaşıma açmak için kar temizleme  çalışması yürütüyor.

ZONGULDAK  

Zonguldak Valiliği'nden yapılan açıklamada ise kentte etkisini  arttıran kar nedeniyle merkez ilçede 25, Kilimli'de 4, Kozlu'da 25, Çaycuma'da 3,  Ereğli'de 35 olmak üzere 92 köy yolunun ulaşıma kapandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin çalışması sonucu 47 köy  yolunda ulaşımın sağlanır hale geldiği ve ekiplerin merkez ilçede 12, Kozlu'da  13, Ereğli'de ise 20 olmak üzere 45 köy yolunu açma çalışmalarının devam ettiği  kaydedildi.

DÜZCE

Düzce'de, merkez ve ilçelerde ulaşıma kapanan 52 köy yolundan 16'sı İl  Özel İdaresi ekiplerinin yoğun çabasıyla ulaşıma açıldı. Ulaşıma kapalı bulunan 36 köy yolunu açma çalışmaları devam ediyor.

BOLU

Bolu'nun Gerede ilçesinde ulaşım sağlanamayan 3 köy yolu ise ekiplerin  çalışmasıyla açıldı.

ERZURUM

Erzurum'da Kent genelinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum-Bingöl, Erzurum-Kars, Erzurum-Bayburt ve Erzurum-Erzincan kara yolunda sürücüler zor anlar yaşadı. 

Yoğun tipi nedeniyle görüş mesafesinin yarım metreye kadar düştüğü kara yollarında araç sürücüleri ilerlemekte güçlük çekti. Kara yolları ekiplerinin kar küreme çalışması yürüttüğü yollarda ilerlemekte güçlük çeken tır ve kamyon sürücüleri ise dinlenme tesislerinde olumsuz hava koşullarının düzelmesini bekledi. 

Erzurum'un, Şenkaya, Hınıs, Tekman, Karayazı ve Çat ilçelerinde de yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı bildirildi.  Hınıs ilçesindeki Akören, Çatalören ve Dadaş geçitleri yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. 

KOP DAĞI

Kar yağışı ve tipi yüzünden Bayburt-Erzurum kara  yolunun Kop Dağı Geçidi ulaşıma kapandı.  

Akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının ardından Kop  Dağı Geçidi her iki yönlü ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri fırtına ve tipi  nedeniyle kar temizleme ve tuzlama çalışması yapamıyor.

Bölgede güvenlik önlemi alan trafik ekipleri araçların geçişine izin  vermiyor. Yolcu otobüsleri Bayburt şehir merkezinde bekletilirken yaklaşık 50  araç Aşağıkop köyündeki depolama alanında bekletiliyor. Erzurum yönünden gelen  araçlar ise Aşkale ilçesindeki trafik kontrol noktasında depolanıyor.

Yetkililer, yol açma çalışmalarına başlanılamaması nedeniyle  sürücüleri bölgeye gelmemeleri konusunda uyardı.

SİİRT

Siirt’te kar yağışı nedeniyle Şirvan, Eruh, Pervari, Baykan ve Tillo’da 60 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüğü ekipleri yol açma çalışmaları başlattı. 

Siirt'te yoğun kar yağışı nedeniyle Pervari ilçesine bağlı Gökbudak, Geçittepe, Keskin, Bent, Doğan, Yapraktepe ve Sarıyaprak, Gümüşören köy gurup yolları, Şirvan ilçesine bağlı Ormanbağı, Maden köyü yolları, Eruh ilçesine Çetinkol, Cintepe, Demiremek, Dikboğaz, Dağdöşü, okçuları, Yanıkses, Bilgili, Kuşdalı, Görendoruk Baykan ilçesine bağlı Ardıçdalı, Dedebakır, Tütenocak, Yeşilçevre, Yarımca, Kasımlı, Gümüşören köy yolları ulaşıma kapandı. Ulaşımın sağlanması için İl Özel idare ekipleri yol açma çalışmaları başlattı. Köy yollarının açılması için 10 ayrı ekiple başlatılan çalışmalar devam ediyor. 

Yorumlar (0)