Göreme Vadisi 33 Yıldan Sonra Milli Park Olmaktan Çıkarıldı! Göreme Vadisi Nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugün resmi gazetede yer alan iki önemli karar oldukça dikkat çekti. Alınan ilk kararda; Göreme Vadisi, milli park olmaktan çıkarıldı. Hatırlanacağı gibi Göreme Vadisi, zaman zaman kaçak yapılaşma haberleriyle gündeme geliyordu. 1986'da çıkarılan bir kararla milli park olmuştu. Alınan diğer kararda ise ; Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Torba ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edildiği açıklandı.

GÜNDEM 22.10.2019, 09:57
Göreme Vadisi 33 Yıldan Sonra Milli Park Olmaktan Çıkarıldı! Göreme Vadisi Nerede?

Belii aralıklarla kaçak yapılaşma ile adı anılan Göreme Vadisi hakkında önemli bir karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, Göreme Vadisi 33 yıldan sonra  milli park olmaktan çıkarılmış oldu. Söz konusu karar 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 3. maddesi gereğince verildi. Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

DAHA ÖNCE NELER OLMUŞTU?

Göreme ve çevresinin Milli Park olarak ayrılması 1967 yılında düşünülmüş ve bu yıllarda Milli Parkın uzun devreli gelişim planı yapılmıştı. Ancak o dönemde yürürlükte bulunan 6831 sayılı yasanın 25.maddesine göre yalnız orman rejimine giren alanlar Milli Park olarak ayrılabileceğinden bu plan uygulamaya konamamıştı. 2873 sayılı yasanın 1983 yılında yayınlanması ile birlikte Göreme Tarihi Milli Parkı’nın kuruluş yolu da açılmış ve 30.10.1986 tarih 86/11135 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Milli Parkın ilanı gerçekleşmişti.

Resmî Gazete'de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararı ile Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Torba ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

GÖREME VADİSİ NEREDE?

Göreme Vadisi, Nevşehir ile AvanosÜrgüp ilçeleri arasında 40 kilometre alanı kaplıyor.

Göreme Milli Park alanı Kapadokya’nın kalbi olan Nevşehir’e bağlı ve Göreme ilçesinden başlıyor. Göreme ise Nevşehir’in merkezine 10 km mesafede bulunuyor. Milli parka özel aracınızla gelecekseniz Nevşehir – Uçhisar rotasını takip ederek 20 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Göreme’nin 3 büyük ile mesafesi ise şöyle; İstanbul 750 km, Ankara 305 km, İzmir 780 km.

GÖREME VADİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Göreme Vadisiİç Anadolu Bölgesi’nde doğal, tarihsel ve arkeolojik zenginlikleriyle ünlü yöredir. Nevşehir kentinin 12 km kadar doğusunda yer alır.

Yüzey şekillerini çok sayıda irili ufaklı vadi, sel yatağı ve özel bir aşınım biçimi olan peribacaları oluşturur. Vadideki arazi yapısını Erciyes Dağının uzun jeolojik çağlar boyunca süren volkanik etkinliği belirle­miştir. Bunun sonucunda oluşan tüf tabaka­sının yöredeki kalınlığı 100 m’ye ulaşır; tüflerin üstünde bazalt ve andezitler vardır. Arazide oluşan çatlaklar çevresinde zaman­la ısınma-soğuma, donma-çözülme, yağış ve rüzgâr gibi etkiler altında yumuşak tüfler ile sert bazalt bloklarının farklı aşınıma uğraması, peribacalarının biçimlenmesine yol açmıştır.

TARİHİ 7.YÜZYILA DAYANIYOR

Nevşehir’in 12 km doğusunda yer alan antik Kapadokya yerleşmelerinden Korama’nın adı zamanla Göreme’ye dönüştü. 7. yüzyıl başlarında Bizans ile Sasaniler arasın­daki çatışmalardan ve Arap akınlarından kaçan bir grup Hıristiyan buraya yerleşti. 8. ve 9. yüzyıllarda Bizans’ta İkonoklazm’ın (Tasvir Kırıcılık) güçlenmesi, yöreye sığı­nanların sayısını artırdı. Hıristiyan halk ve din adamları kolay oyulabilen tüflü arazi ile peribacalarında çok sayıda manastır, kilise ve konut yaptılar. Bazı kaynaklara göre o dönemde vadide irili ufaklı 360 kilise kuruldu.

Tapınakların duvar ve tavanları Kitabı Mukaddes’ten sahnelerin betimlendiği fresklerle süslüdür. İkonoklazm dönemine ait bezemeler ise çoğunlukla geometrik örgeler ve üzüm, balık, horoz gibi figürler­dir. 9. yüzyıl ortalarında İkonoklazm’ın yenik düşmesinden ve Arap saldırılarının dinmesinden sonra, kıyım döneminden kal­ma fresklerin üstüne başka bezemeler yapıl­dı. Türkmenlerin gelip yerleşmesinin ardın­dan Bizans’la ilişkisi kesilen yörede Kapa­dokya resim sanatının geleneksel özellikleri unutuldu. Oldukça kapalı nitelikteki vadide yaşayan Ortodoks halk zamanla Türkçe konuşmaya başladı. Türkçe konuşup Yunan harfleriyle yazan yerli halk Lozan Antlaş­ması hükümleri uyarınca Yunanlı sayılarak Yunanistan’a gitmek zorunda bırakıldı.

GENİŞ TURİZM POTANSİYELİ

Geniş bir turizm potansiyeli bulunan Gö­reme Vadisindeki başlıca yerleşmeler Nev­şehir Merkez ilçeye bağlı Göreme ve Üçhisar (Uchisar), Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar, Avanos ilçesine bağlı Çavuşin köyleri ve Ürgüp kentidir. Vadi, yılın her mevsiminde yabancı turistlerin ilgisini çeker. Modern konaklama tesislerinin ve yeterli ulaşım olanaklarının bulunduğu vadide Göreme köyünün hemen doğusunda, tarihsel yapıların yoğunlaştığı kesimde Göreme Açık Ha­va Müzesi kurulmuştur. Müzeyle birlikte geniş bir alan 1986’da Göreme Tarihi Milli Parkı adıyla korumaya alınmıştır.

BAĞCILIK EN ÖNEMLİ TARIMSAL ETKİNLİK

Vadide en önemli tarımsal etkinlik bağcı­lıktır. Ayrıca yörenin tüflü arazisinde kolay­lıkla açılan oyuklar, özellikle turunçgillerin depolanmasında kullanılır. Daha çok limon depolandığı için “limonluk” adı verilen bu oyuklara beyaz peynir, patates ve elma da konur. Depolardaki nem oranı ürünlerin bozulmadan korunacağı düzeydedir ve sı­caklık yıl boyunca 8°C-11°C arasında kalır.

2018 YILIINDA GÖREME VADİSİ'Nİ KAÇ KİŞİ ZİYARET ETTİ?

2018 yılında Kapadokya'da bulunan müze ve örenyerlerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı belli oldu. 12 aylık dönemde bölgedeki müze ve örenyerlerini 2 milyon 950 bin kişi ziyaret ederken, en çok ziyaret edilen yer 1 milyon 105 binle Göreme Açık Hava Müzesi oldu.

Yorumlar (0)