'Gerontolog' meslek dalı olarak Resmi Gazete'de yayımlandı

Afyonkarahisar Dinar Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal, “Gerontologluğun” bir meslek dalı olarak Resmi Gazete de yayınlandığını belirtti.

'Gerontolog' meslek dalı olarak Resmi Gazete'de yayımlandı

Gürdal, 25 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete ve 2016/12 tebliğ numaralı Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğinin " Gerontolog Mesleği Seviye 6" başlığı ile Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından bildirildiğini kaydetti.
Gürdal açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce yayımlanan Resmi Gazetede mesleğimiz alanında ilk ve tek olarak ulusal meslek standartları arasında seviye 6 düzeyinde tanımlanan ilk meslek olmanın gururunu yaşamaktadır. Derneğimizin konuyla ilgili çalışmaları hız kesmeden devam edecektir, bundan sonraki sürecimiz Gerontolog mesleğinin en iyi şartlarda ve seviyede Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamuoyuna bildirilmesi ve Atama Daire Başkanlığında iyi haberlerin gelmesi için mücadelemizi sürdürmek olacaktır.

Gerontologlar Derneği Başkanlığı olarak bu uzun ve meşakkatli süreçte bizlere destek olan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’a, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Özgür Arun’a, Yrd. Doç. Dr. Türkan Yılmaz’a, Yrd. Doç. Dr.Suzan Yazıcı’ya,Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül’e, Dr. JasonHoldsworth ve Dr. İkukoMurakamiı hocalarıma, konuyla ilgili çalışmalarda bulunan ve süreci takip eden değerli dostum Dernek Başkan Yardımcım Gerontolog Çağrı Elmas’a ve bu konuda emeği geçen tüm dernek üyelerime teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

GERONTOLOJİ NEDİR?
Gerontoloji yaşlanmanın ve yaşlılığın bilimi anlamına geliyor.  Bu terimi ilk defa 1903’te Tıp dalında Nobel Ödülü alan Rus bilim adamı İlya Meçnikov kullandı. 1930’lu yıllardan beri ABD ve Avrupa’da anabilim dalı olarak çeşitli üniversitelerde okutuluyor.
Gerontolojinin bu konuma gelişinin başlıca sebebi, sürekli uzayan yaşam süresine bağlı yaşlı nüfusun artış olarak gösteriliyor. Teorik çalışmaların yanı sıra Gerontoloji aynı zamanda uygulamalı bir bilim kolu özelliği taşıyor.   Yaşlanma ve yaşlılığı sosyal bilimler bünyesinde tartışmaya açan ilk Gerontoloji kürsüsü 2006 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde kuruldu.

YORUM EKLE